عشا مومنی از زندان اوین آزاد شد

عشا مومنی
Image caption خانم مومنی در ابتدا به دلیل تخلف رانندگی بازداشت شد اما اینک با اتهام "تبلیغ علیه نظام" مواجه است

عشا مومنی، دانشجوی ایرانی- آمریکایی که از بیست و چهارم مهر ماه در تهران بازداشت شده بود، با سپردن وثیقه از زندان اوین آزاد شده است.

رضا مومنی، پدر عشا به بخش فارسی بی بی سی گفت که فرزندش با سپردن ۲۰۰میلیون تومان وثیقه، از زندان شده است.

یک روز پیش از تایید خبر آزادی خانم مومنی، حسن حداد، معاون امنیت دادسرای عمومی و انقلاب تهران گفته بود که او به محض سپردن وثیقه‌ آزاد می شود.

معاون امنیت دادسرای عمومی و انقلاب تهران، اتهام خانم مومنی را "تبلیغ علیه نظام" عنوان کرده است.

پیش از آن نیز علیرضا جمشیدی، سخنگوی قوه قضائیه ایران، اتهام خانم مومنی را "اقدام علیه امنیت ملی" توصیف کرده بود. آقای جمشیدی این موضوع را ۲۱ روز پس از بازداشت خانم مومنی اعلام کرد.

عشا مومنی، ۲۸ ساله، دانشجوی دانشگاه ایالتی کالیفرنیا نورتریج و از اعضای "کمپین یک میلیون امضا" است، که در ابتدا به دلیل تخلف رانندگی در تهران دستگیر شد، اما سپس به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد.

بنابه گزارش ها مقام های امنیتی محل سکونت او را بازرسی و بخشی از تعلقات او را از جمله فیلم هایی که بخشی از پروژه مطالعاتی او بود، ضبط کرده اند.

پیشتر آمریکا اعلام کرده بود که از طریق سفارت سوئیس در تهران که حافظ منافع این کشور در ایران است، پیگیر سرنوشت تبعه بازداشت شده خود شده است.

خانم مومنی که عضو کمپین یک میلیون امضا است، برای تحقیق دانشگاهی خود که موضوع آن "حقوق زنان" است ، به ایران آمده است.

پیش از این، ملیسا وال، استاد راهنمای خانم مومنی، و مدیر بخش ارتباط جمعی دانشگاه کالیفرنیا، گفته بود که عشا از خطرات کار خود در ایران آگاه بود.

خانم وال گفته بود: "ما درباره خطرات این کار با هم صحبت کردیم. اما در نهایت این تصمیم او بود. او علاقه مند بود که به آمریکاییان تصویر جامع تری از زنان ایران نشان دهد."

فعالان حقوق زن در ایران در سال های اخیر با برخوردهای مکرر سازمان های امنیتی و قضایی ایران مواجه هستند و ده ها تن از آنها بازداشت شده اند. اکثر این افراد چند روز پس از بازداشت آزاد شده اند.

مطالب مرتبط