ایران موشک نظامی جدیدی را آزمایش کرد

نجار وزیر دفاع
Image caption نجار: موشک سجیل علیه کشور دیگری به کار نخواهد رفت

ایران یک موشک زمین به زمین جدید را با موفقیت آزمایش کرده است.

روز چهارشنبه، 12 نوامبر (22 آبان)، اداره تبلیغات وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران اعلام کرد که "نسل جدید موشک زمین به زمین جمهوری اسلامی با نام سجیل" با حضور سرتیپ پاسدار مصطفی محمد نجار، وزیر دفاع، با موفقیت شلیک شده است.

براساس این گزارش، وزیر دفاع گفته است که این موشک زمین به زمین به طور کامل توسط متخصصان سازمان هوا فضای وزارت دفاع طراحی و ساخته شده و در آن، سوخت جامد مرکب به کار می رود.

سرتیپ نجار گفته است سجیل یک موشک دومرحله ای دارای دو موتور سوخت جامد مرکب است و اظهار داشته که این موشک از قابلیت بالا برخوردار است.

به گفته وزیر دفاع ایران، موشک زمین به زمین جدید از سکوی متحرک پرتاب می شود و مراحل استقرار، پرتاب و خروج از محل پرتاب به سرعت قابل اجراست.

وی هدف از ساخت این موشک را "بازدارندگی دفاعی" توصیف کرد و افزود که فعالیت های موشکی جمهوری اسلامی صرفا به منظور تحکیم صلح، ثبات و آرامش در منطقه صورت می گیرد و این تسلیحات علیه هیچ کشور دیگری به کار نخواهد رفت.

وزیر دفاع جمهوری اسلامی گفته است که آزمایش سجیل از سال قبل برنامه ریزی شده بود و تاکید کرده که اجرای آن در زمان حاضر "هیچ ارتباطی با تحولات اخیر منطقه و بین المللی ندارد."

خبر آزمایش موشک سجیل در حالی انتشار می یابد که مقامات نظامی جمهوری اسلامی پیشتر آزمایش یک موشک جدید در جریان رزمایش موسوم به فتح را تکذیب کرده بودند.

روز گذشته خبرگزاری های بین المللی به نقل از شبکه تلویزیونی پرس تی وی، متعلق به جمهوری اسلامی، گزارش کردند که سپاه پاسداران در روز دوشنبه یک فروند موشک جدید به نام ثامن را در جریان رزمایش فتح در شهر مریوان، در نزدیکی مرز عراق، آزمایش کرده است.

تکذیب آزمایش 'ثامن'

سپاه پاسداران با صدور بیانیه ای در روز سه شنبه اعلام کرد که در جریان رزمایش فتح هیچگونه آزمایش موشکی صورت نگرفته است.

Image caption آزمایشهای موشکی ایران معمولا ابراز نگرانی آمریکا را در پی داشته است

معمولا آزمایش های موشکی ایران واکنش منفی و ابراز نگرانی آمریکا را در پی داشته است.

در ماه ژوئیه سال جاری، ایران اعلام کرد که تعدادی موشک جدید پیشرفته، از جمله یک موشک دوربرد را با موفقیت آزمایش کرده است.

انتشار خبر آزمایش این موشک دوربرد ، که به گفته کارشناسان می تواند خاک اسرائیل را نیز هدف قرار دهد، ابراز نگرانی شدید آمریکا و اسرائیل را به همراه داشت.

در حالیکه در آن زمان گمانه زنی در باره احتمال حمله هوایی اسرائیل یا ایالات متحده به تاسیسات هسته ای ایران رواج داشت، برخی از ناظران هدف از آزمایش موشکی ایران را هشدار علیه چنین اقدامی توصیف کردند.

ظاهرا سرتیپ نجار با تاکید بر دفاعی بودن موشک سجیل و اینکه آزمایش آن ارتباطی با تحولات اخیر منطقه ای و جهانی ندارد در صدد بوده از گمانه زنی در مورد مقاصد نظامی این آزمایش و اجرای آن برای تاثیرگذاری بر سیاست رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده جلوگیری کند.

دولت جورج بوش، رئیس جمهوری کنونی آمریکا، زرادخانه موشکی ایران را از جمله دلایل اجرای برنامه گسترش شبکه دفاع ضد موشکی به کشورهای اروپای شرقی از جمله لهستان و جمهوری چک توصیف کرده است.

این برنامه با مخالفت تند روسیه مواجه شده که آن را تهدیدی برای امنیت خود دانسته است.

هنوز نحوه برخورد باراک اوباما، رئیس جمهوری منتخب آمریکا، با برنامه گسترش شبکه دفاع ضد موشکی به شرق اروپا مشخص نیست.

در حالیکه مقامات لهستانی ابراز اطمینان کرده اند که این برنامه همچنان ادامه خواهد داشت، به نقل از برخی مشاوران آقای اوباما گزارش شده است که این برنامه تنها در صورت اثبات کارآیی آن ادامه خواهد یافت.

مطالب مرتبط