البرادعی: پیشنهاد اوباما باعث همکاری بیشتر ایران با آژانس می شود

البرادعی
Image caption البرادعی از وجود ابهاماتی در برنامه های اتمی ایران سخن گفته است

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته است که سیاست رئیس جمهوری منتخب آمریکا می تواند روابط ایران و آژانس را بهبود بخشد.

محمد البرادعی، مدیر کل آژانس بین المللی که از جمهوری چک دیدن می کند، در سخنانی در پراگ، پایتخت این کشور، گفت که آمادگی باراک اوباما، رئیس جمهوری منتخب آمریکا، برای "مذاکره بدون پیش شرط با ایران" باعث می شود تا دولت ایران رغبت بیشتری نسبت به همکاری با آژانس بین المللی از خود نشان دهد.

آقای البرادعی، که پس از گفتگو با وزیر خارجه جمهوری چک سخن می گفت، اظهار داشت "یک چنین گشایش سیاسی ایران را قانع خواهد کرد تا برای حل و فصل مسایل فنی باقی مانده با آژانس همکاری کند."

در تابستان سال گذشته، ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی توافقنامه ای را در مورد همکاری بین دو طرف به منظور رفع ابهامات مربوط به برنامه های اتمی جمهوری اسلامی امضا کردند.

در چارچوب این توافقنامه، ایران تسهیلات بیشتری را برای بازدید بازرسان آژانس از برخی مراکز هسته خود فراهم آورد اما به گفته مقامات آژانس بین المللی، هنوز ابهامات مربوط به سابقه و اهداف برنامه های اتمی ایران به طور کامل برطرف نشده است.

مدیرکل آژانس بین المللی در اظهارات خود در پراگ گفت "قسمت سیاسی مساله ایران مستلزم گفتگوی مستقیم با ایران است و به همین دلیل، اظهارات آقای اوباما در این مورد که آماده برقراری ارتباط با ایران از طریق مذاکرات مستقیم بدون پیش شرط است مرا امیدوار ساخته است."

آقای البرادعی همواره سیاست انزوای بین المللی ایران برای وادار کردن این کشور به به تغییر سیاست هسته ای خود را ناکارآمد دانسته و از تلاش برای حل مساله هسته ای ایران از راه مذاکره حمایت کرده است.

در عین حال، وی گفت که بی اعتمادی نسبت به برنامه های هسته ای آینده ایران عامل نگرانی است و افزود "تصور می کنم در این زمینه، ما فعلا با یک بن بست مواجه هستیم."

نگرانی غرب

به گفته مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، با وجود همکاری ایران در برخی زمینه ها، بخش های دیگری از خواست های آژانس بین المللی از این کشور برآورده نشده است.

Image caption سیاست اعلام شده اوباما در مورد ایران با دیدگاه بوش تفاوت دارد

وی گفت "ما می توانیم تمامی فعالیت های اعلام شده آنها را مورد تایید قرار دهیم، می توانیم برنامه غنی سازی اورانیوم را تایید کنیم، که پیشرفت خوبی است، اما هنوز نتوانسته ایم در باره روشن کردن شماری از موضوعات باقیمانده مربوط به مطالعاتی که احتمال دارد دارای ابعاد نظامی باشد پیشرفتی به دست آوریم."

اشاره آقای البرادعی به اطلاعاتی است که توسط آمریکا و چند کشور دیگر در اختیار آژانس قرار گرفته و به گفته مقامات آمریکایی، حاکی از انجام طرح های مطالعاتی در مورد فن آوری های نظامی قابل کاربرد در ساخت اسلحه اتمی است.

آژانس بین المللی از ایران خواسته است تا در مورد این موضوع توضیح دهد اما ایران گفته است خود را قانونا ملزم نمی داند که در پاسخ به اتهامات وارد شده توسط سایر اعضای آژانس بین المللی انرژی اتمی اطلاعاتی را ارائه کند.

کشورهای غربی، که ایران را به تلاش برای ساخت بمب اتمی در پوشش برنامه های صلح آمیز هسته ای متهم می کنند، از جمهوری اسلامی خواسته اند برنامه غنی سازی اورانیوم را به حالت تعلیق درآورد.

ایران ضمن رد این اتهام، هدف خود از تکمیل فن آوری غنی سازی اورانیوم را استفاده از آن در نیروگاه های هسته ای اعلام داشته و با اصرار بر ادامه برنامه غنی سازی اورانیوم، گفته است که هرگز در صدد ساخت بمب اتمی بر نخواهد آمد.

اظهارات جمهوری اسلامی جامعه جهانی را قانع نساخته و به صدور قطعنامه هایی از سوی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی و شورای امنیت سازمان ملل حاوی درخواست توقف غنی سازی اورانیوم و ارائه اطلاعات شفاف در مورد سوابق برنامه های اتمی این کشور منجر شده است.

به خصوص شورای امنیت با صدور چهار مصوبه، یک رشته تحریم های الزام آور بین المللی را علیه ایران وضع کرده اما ایران این مصوبات را غیرقانونی خوانده و از پذیرش آنها خودداری ورزیده است.

دولت جورج بوش، رئیس جمهوری آمریکاکه از فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی برای تغییر سیاست اتمی این کشور حمایت می کند، ضمن وضع تحریم های تجاری و مالی اضافی، خواستار تشدید تحریم های بین المللی از طریق صدور قطعنامه جدیدی بوده و هرنوع مذاکره مستقیم با ایران در این زمینه را به تعلیق غنی سازی اورانیوم مشروط ساخته است.

در مقابل، باراک اوباما، رئیس جمهوری منتخب آمریکا، اگرچه گفته است با تشدید تحریم ایران در صورت خودداری این کشور از اجرای مصوبات شورای امنیت موافق است، اما به نظر نمی رسد که توقف غنی سازی اورانیوم را پیش شرط مذاکره با ایران دانسته باشد.

هنوز معلوم نیست که برخورد آقای اوباما با ایران پس از در دست گرفتن قدرت در آمریکا به چه شکل خواهد بود و آیا جمهوری اسلامی، که هرگونه تماس مستقیم با آمریکا را به تغییر روش آن کشور مشروط ساخته، مایل خواهد بود برای تغییر برنامه های هسته ای خود با آمریکا وارد مذاکره شود.

مطالب مرتبط