بوش فرمان "وضعیت فوق العاده" را درباره ایران تمدید کرد

جورج بوش
Image caption آقای بوش به زودی کاخ سفید را ترک خواهد کرد

جورج بوش رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، فرمان "وضعیت فوق العاده" را که می گوید ایران تهدیدی برای امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد آمریکا است، برای یک سال دیگر تمدید کرده است.

فرمانی که آقای بوش روز سه شنبه آن را تمدید کرد، در زمان جیمی کارتر رئیس جمهوری پیشین آمریکا از حزب دمکرات، در واکنش به اشغال سفارت این کشور در تهران صادر شد.

فرمان "وضعیت فوق العاده" در حالی توسط آقای بوش تمدید شده است که او تا چند هفته دیگر کاخ سفید را به باراک اوباما، رئیس جمهوری جدید این کشور خواهد سپرد.

با پیروزی آقای اوباما، امیدواری هایی میان برخی از مقام های جمهوری اسلامی، برای بهبود روابط ایران و آمریکا به وجود آمده است.

محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه بیست و دوم آبان، بدون اشاره مستقیم به تغییر حزب حاکم آمریکا در جریان انتخابات اخیر ریاست جمهوری در این کشور، گفت: "تغییر ظاهری دولت‌ها و حکومت‌ها برای ما تفاوتی نمی‌کند، این رفتار کشورها و دولتمردان آن است که زیر ذره‌بین ملت‌ها قرار دارد."

پس از پیروزی آقای اوباما، رئیس جمهوری ایران، در اقدامی بی سابقه با ارسال نامه ای انتخاب او را تبریک گفت.

آقای اوباما که با شعار " تغییر" در رقابت های انتخاباتی شرکت کرد، با اشاره به برنامه های اتمی ایران، گفته بود "چه دولت بوش در آمریکا سر کار باشد چه دولت اوباما، این موضوع، نگرانی عمده آمریکاست."

مطالب مرتبط