طرح تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره ارزی در مجلس ایران

مجلس شورای اسلامی
Image caption رئیس مجلس ایران پیش از این از دولت به علت برداشت از حساب ذخیره ارزی بدون اجازه مجلس، انتقاد کرده بود

مجلس ایران از دریافت طرح تحقیق و تفحص از حساب ذخیره ارزی خبر داده است.

محمدحسن ابوترابی، نایب رئیس مجلس، به خبرگزاری فارس گفته است که طرح تحقیق و تفحص از حساب ذخیره ارزی به هیات رئیسه مجلس ارائه شده است.

نایب رئیس مجلس ایران گفته است: "اگر ما یک ارزیابی دقیق از حساب ذخیره ارزی داشته باشیم، می‌توانیم برای تصمیم‌گیری‌های آینده‌مان از آن استفاده کنیم."

در هفته های اخیر با کاهش قیمت نفت و پایین آمدن درآمد های ایران، تردید هایی درباره میزان موجودی این صندوق و برداشت های بدون اجازه دولت ایران از آن، به وجود آمده است.

حساب ذخیره ارزی صندوقی است که در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی تاسیس شد و مازاد درآمدهای نفتی ایران در آن نگهداری می شود.

رحیم ممبینی، معاون بودجه معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری یک روز پیش از این گفته بود که قیمت نفت در بخشنامه بودجه سال آینده ۵۵ تا ۶۰ دلار در نظر گرفته شده است.

نگرانی از کاهش قیمت نفت

با ادامه کاهش قیمت نفت و افزایش هزینه های عمومی در ایران، نگاه ها به سوی صندوق ذخیره ارزی دوخته است.

به تازگی محمدرضا باهنر، نایب رئیس مجلس ایران، با اشاره به اینکه این صندوق برای روز مبادا تاسیس شده بود گفت: "اکنون در روز مبادا هستیم و پول چندانی در حساب ذخیره ارزی باقی نمانده است."

در حالی که محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران، میزان موجودی این حساب را "محرمانه" اعلام کرده، نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، اوایل آبان ماه به نقل از معاون ارزی بانک مرکزی ایران اعلام کرد که موجودی حساب ذخیره ارزی، ۲۵ میلیارد دلار است.

علی لاریجانی، رئیس مجلس، پیش از این از محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران، به علت آنچه که "برداشت دولت از صندوق ذخیره ارزی بدون اطلاع مجلس" خواند، انتقاد کرده بود. در چند سال گذشته به دلیل افزایش شدید قیمت نفت در بازارهای جهانی همواره مورد توجه بوده است. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که دولت تقریباً تمام درآمدهای نفتی را هزینه کرده و بر خلاف درآمدهای بالای نفت طی دو سال گذشته، پولی به حساب ذخیره ارزی اضافه نشده است.

مصطفی پورمحمدی رئیس سازمان بازرسی کل کشور و وزیر سابق کشور دولت آقای احمدی نژاد نیز اخیرا اعلام کرد سازمان بازرسی گزارش برداشت از حساب ذخیره ارزی را برای آیت الله خامنه ای رهبر ایران و سران سه قوه فرستاده است.

آقای پورمحمدی گفت که از "حساب ذخیره ارزی بیش از آنچه در قانون برنامه آمده، برداشت شده که البته بسیاری از آنها با مجوز مجلس بوده است."

مطالب مرتبط