نزاع خبرگزاری های حامی دولت ایران بر سر مارلبورو

فارس
Image caption خبرگزاری فارس می گوید شرکت تولید کننده مارلبورو مشکوک است

در حالی که خبرگزاری فارس، مشاور رئیس سازمان میراث فرهنگی ایران را به تلاش برای برقراری رابطه تجاری با یک شرکت وابسته به اسرائیل متهم کرده، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی می گوید مخالفان برقراری این رابطه وابستگان به "مافیای قاچاق سیگار به ایران" هستند.

خبرگزاری فارس که از رسانه های نزدیک به دولت ایران محسوب می شود، روز چهارشنبه ۲۲ آبان در گزارشی نوشت: شرکت "انتظار ایرانیان" در حال مذاکره با شرکت دخانیات ایران است تا اجازه واردات و تولید سیگار مارلبوروی شرکت فیلیپ موریس را "که بخشی از سهام آن در اختیار رژیم صهیونیستی است" بگیرد.

به گزارش این خبرگزاری، ریاست هیأت مدیره "انتظار ایرانیان" را سید حسن موسوی به عهده دارد که در حال حاضر مشاور عالی اسفندیار رحیم مشایی، معاون رئیس جمهوری ایران و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری این کشور است.

آقای رحیم مشایی تاکنون چندبار در مرکز مشاجرات و جنجال های سیاسی در ایران قرار داشته است.

Image caption خبرگزاری جمهوری اسلامی می گوید مافیای قاچاق مارلبورو درباره شبهه وابستگی تولید کننده این سیگار به صهیونیست ها بزرگنمایی می کنند

چند ساعت پس از انتشار گزارش فارس، خبرگزاری ایرنا یادداشتی منتشر کرد که در آن بدون اشاره مستقیم به گزارش خبرگزاری فارس آمده بود: "دلالان و قاچاقچیان عمده مارلبورو" که نگران "منبع مالی انتخاباتی" خود هستند، می خواهند با حاشیه سازی جلوی واردات قانونی این سیگار را بگیرند.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی "چند چهره خاص سیاسی" را بدون اینکه از آنها نام ببرد، به "ویژه خواری از تجارت غیر قانونی" سیگار مارلبورو متهم کرد و وعده داد در آینده نزدیک مطالب بیشتری در این باره منتشر کند.

در این حال، محمود ابطحی، مدیر عامل شرکت دخانیات ایران در مصاحبه با خبرگزاری فارس گفت: ماهیت شرکت تولید کننده سیگار مارلبورو آمریکایی است و پشت این تولید جریانات پیچیده ای وجود دارد.

سکوت فیلیپ موریس و مخالفت وزارت اطلاعات

فارس در گزارش خود نوشته بود آقای ابطحی پیش تر در نامه به وزیر صنایع، شرکت فیلیپ موریس را "مرتبط با شبکه های صهیونیستی" خوانده است.

به گزارش فارس در این نامه از تفاهم قبلی شرکت دخانیات ایران با یک شرکت ایرانی دیگر به عنوان نماینده فیلیپ موریس خبر داده شده که پس از "اعلام مشکوک بودن و شبهه ناک بودن موضوع"، اجرای توافق ها متوقف شده است.

ماریا شپیچ مدیر ارتباطات خارجی شرکت "فیلیپ موریس اینترنشنال" به خبرنگار بی بی سی فارسی گفت این شرکت درباره فعالیت های مربوط به توسعه تجاری خود اظهارنظر نمی کند، بنابراین نمی تواند درستی یا نادرستی این گفته ها را تأیید کند.

فارس درباره تفاهم نامه مورد اشاره رئیس شرکت دخانیات، با رئیس کمیسیون انرژی مجلس ایران هم گفتگویی داشته که ماجرای لغو تفاهم نامه پیشین را روشن تر می کند.

حمید رضا کاتوزیان به این خبرگزاری گفته است: مدیرعامل قبلی دخانیات استعلام هایی از وزارت اطلاعات انجام داد که آنها اعلام کردند مذاکره رسمی با این شرکت خارجی به صلاح کشور نیست.

آقای کاتوزیان همچنین گفت شرکت فیلیپ موریس کمک هایی به "رژیم صهیونیستی" داشته است. ادعایی که شرکت فیلیپ موریس رد می کند.

در همین حال گزارش های متناقض درباره نحوه و تاریخ تشکیل شرکت "انتظار ایرانیان" وجود دارد. شرکتی که به ویژه به دلیل نزدیکی رئیس هیأت مدیره آن با آقای رحیم مشایی خبرساز شده است.

در حالی که رئیس شرکت دخانیات ایران گفته است: شرکت انتظار ایرانیان "طی سال های اخیر" یکی از عاملین صنعتی طرف همکاری با ما بوده، گزارش فارس می گوید این شرکت روز ۲۳ اردیبهشت ماه امسال (شش ماه پیش) به ثبت رسیده است.

آگهی مندرج در سایت روزنامه رسمی ایران نیز این مطلب را تأیید می کند.

این در حالی است که به گفته رئیس شرکت دخانیات ایران: افراد زیادی خواستار واردات رسمی سیگار مارلبورو به کشور هستند که نمایندگان اینگونه شرکت ها به سراغ ما آمده اند ولی ما با آنها مذاکره ای نداشته ایم.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست