عملیات نیروی های پلیس در تهران وارد مرحله تازه شد

نیروهای پلیس، عکس از خبرگزاری مهر
Image caption سی هزار نیروی پلیس در این عملیات شرکت دارند

عملیات شش روزه نیروهای پلیس در تهران موسوم به "رزمایش امنیت و آرامش" از صبح پنجشنبه بیست و سوم آبان وارد مرحله تازه ای شد.

۳۰ هزار نفر از نیروهای انتظامی تهران با ۵۵ فروند هلیکوپتر،۴ هزار دستگاه خودرو و موتورسیکلت، طی سه روز باقی مانده، این عملیات را برگزارمی کنند.

سردار عزیزالله رجب زاده، فرمانده نیروی انتظامی تهران به خبرگزاری های ایران گفته است که در سه روز اول این عملیات، آموزش‌های مورد نظر پلیس توسط روسای کلانتری‌ها در مساجد و مدارس و صنف های مختلف ارائه شد.

او همچنین گفته است: "در طول انجام این رزمایش در سطح شهر هیچ کلانتری تعطیل نخواهد بود و تنها با اعلام وضعیت بحران کلانتری‌ها به مقرهای یدکی مانند مساجد، مدارس و کانکس‌های از پیش تعیین شده منتقل خواهند شد."

فرماندهان نیروی انتظامی، هدف از اجرای این عملیات را "ایجاد امنیت، آموزش به مردم، حفاظت بخش‌های ویژه، مقابله با تروریسم، اجرای پدافند غیر عامل، چترریزی، راهپیمایی تاکتیکی، استقرار واحدهای عملیاتی در شهر و تمرین و مقابله با بلایای طبیعی" عنوان کرده اند.

اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی ایران در مراسم آغاز این عملیات گفته است: " در سایه آمادگی نیروی انتظامی و دیگر دستگاههای امنیتی هیچ گروه وابسته به تروریسم نتوانسته است به اهداف خود [در ایران] برسد."

آقای احمدی مقدم گفته است که ایران با وجود اینکه در کانون بحران و ناامنی است، توانسته "جزیره امن" را برای خود ایجاد کند.

برگزاری چنین رزمایشی در سطح شهر تهران سابقه ندارد اما فرمانده نیروی انتظامی تهران می گوید که این طرح هر ساله به صورت غیرمحسوس و به صورت فرماندهی های مجزا در بدنه نیروی انتظامی اجرا می شده است و از سه ماه قبل نیز برای اجرای این رزمایش برنامه ریزی شده است.

عملیان نیروهای پلیس، در ده مسیر برگزار می شود و خیابانها و اتوبانهای اصلی شهر تهران را در بر می گیرد.

همزمان با آغاز این عملیات، محدودیت های ترافیکی در تهران اعلام شده است.

گفته می شود سازمانهایی نظیر آب و فاضلاب، برق، گاز، مخابرات، شهرداری، آتش نشانی، اورژانس، و جمعیت هلال احمر در برگزاری این همایش حضور خواهند داشت.

قرار است عملیات " آرامش و امنیت" در سالهای آینده نیز برگزار شود و بعد از برگزاری آن در تهران، در سایر شهرهای بزرگ نیز به اجرا گذاشته می شود.

پیش از اجرای این عملیات، مقام های ایرانی اعلام کردند که گشت های بسیج پس از چند سال بار دیگر فعالیت خود را در تهران آغاز کرده اند.

احمد ذوالقدر، معاون فرمانده عملیات نیروی مقاومت بسیج، گفته بود که باتوجه به درخواست‌های مردم و اوضاع اجتماعی ایران، بسیج گشت‌های خود را در شهرها و محلات آغاز خواهد کرد.

آقای ذوالقدر ه وظیفه این نیروها را ، تامین امنیت ساختمان‌های دولتی، عمومی و خصوصی و همچنین مقابله با اشرار و جرائم توصیف کرده بود اما گفته بود که این نیروها تحت هیچ شرایطی حق ورود به حریم خانه افراد را بدون حکم قضائی ندارند.

مطالب مرتبط