نشست پاریس درباره برنامه اتمی ایران برگزار شد

تاسیسات اتمی ایران
Image caption ایران می گوید از غنی سازی اورانیوم دست نخواهد کشید

مقام های ارشد پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل و آلمان روز پنجشنبه برای بحث درباره برنامه جنجال آفرین اتمی ایران در پاریس دیدار کرده اند که به نظر نمی رسد با پیشرفتی قابل توجه همراه بوده باشد.

مدیران سیاسی این شش کشور می کوشند راهی برای قانع کردن ایران به تعلیق غنی سازی اورانیوم که غرب مظنون است برای دستیابی به ظرفیت ساخت سلاح اتمی باشد بیابند. ایران می گوید برنامه اتمی اش کاملا صلح آمیز است.

وزارت خارجه فرانسه پس از نشست پاریس بیانیه کوتاهی صادر کرده اما از هیچ ابتکار عمل یا گام تازه ای طی آن خبر نداده است.

در این بیانیه آمده است: "این ملاقات به حاضران امکان داد وضعیت جاری را بررسی کرده و درباره راه های پیش رو بحث کنند... این شش کشور در هفته های آتی به مشورت درباره گام های بعدی ادامه خواهند داد."

حاضران در این نشست بر "اهمیت رویکرد دو وجهی" مقابل ایران دایر بر گفتگو با این کشور و همزمان بررسی تحریم های بیشتر در صورت خودداری تهران از تعلیق غنی سازی اورانیوم تاکید کردند.

برنار کوشنر وزیر خارجه فرانسه پیش از این نشست گفت که "ما همیشه حامی هم گفتگو و هم تحریم بوده ایم و باید همین رویکرد را ادامه دهیم."

وی افزود: "ما در تلاش خود برای گفتگو با ایرانی ها نتیجه زیادی به دست نیاورده ایم... (اما) این دلیلی برای رها کردن این شیوه نیست."

یک مقام بلندپایه فرانسوی که از او نام برده نشد به خبرگزاری رویتر گفته است که پاریس انتظار حرکتی مهم در این مقطع را ندارد و منتظر زمانی است که باراک اوباما زمام امور کاخ سفید را از جورج بوش تحویل گرفته باشد.

ایران هفته گذشته گفت که نامه ای را از خاویر سولانا مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دریافت کرده است که این کشور را ترغیب به گفتگو درباره برنامه اتمی می کند.

در پی دریافت این نامه یک مقام وزارت خارجه ایران گفت که کشورش احتمالا بسته پیشنهادی قدرت ها را که در ماه ژوئن تحویل تهران داده شده بود بررسی خواهد کرد.

در این بسته از جمله پیشنهاد شده است دو طرف برای شش هفته وارد مذاکرات مقدماتی شوند به طوری که طی آن ایران از گسترش برنامه اتمی اش خودداری کند و در مقابل قدرت ها تحریم های تازه را دنبال نکنند. این پیشنهاد ظاهرا تعلیق غنی سازی را در شش هفته اول گفتگوها لازم نمی آورد.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایرنا رسول موسوی، مدیر کل دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت خارجه ایران، روز 20 مهر گفت: "جمهوری اسلامی ایران احتمالا طرح فریز-فریز را که به معنای نوعی توافق آزاد منشانه برای پیشبرد مذاکرات باشد و در آن تعلیق مطرح نباشد بررسی خواهد کرد."

با این حال به گفته منابع غربی - در گفتگو با رویتر - ایران گفته است که سوالاتی درباره نامه آقای سولانا دارد.