12:07 گرينويچ - جمعه 14 نوامبر 2008 - 24 آبان 1387

اوپک جلسه اضطراری تشکیل می دهد

پالایشگاه نفت ایران

قیمت سبد نفتی اوپک به زیر پنجاه دلار سقوط کرده است

همزمان با کاهش قیمت نفت به زیر پنجاه دلار، ایران اعلام کرده که کشورهای عضو اوپک یک نشست اضطراری را در پایان ماه نوامبر برگزار می کنند.

محمد علی خطیبی نماینده ایران در اوپک، به خبرگزاری مهر گفته است که اعضای سازمان اوپک یک نشست فوق العاده را برای بررسی وضعیت بحرانی بازار نفت در روز 29 نوامبر (نهم آذر) در قاهره برگزار می کنند.

آقای خطیبی وضعیت کنونی بازار نفت را "نگران کننده" ارزیابی کرده و گفته است نشست اعضای اوپک در قاهره، اجلاسی مشورتی به منظور سامان دادن به بازار آشفته نفت است و آخرین تحولات بازار نفت بررسی می شود.

گفتگو با کاوه امیدوار

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


بر اساس گزارش اوپک، قیمت سبد نفتی این سازمان در هر بشکه در روز سیزدهم نوامبر به 47.73 دلار کاهش پیدا کرده است.

این حجم کاهش قیمت در سبد نفتی اوپک، در سه سال گذشته بی سابقه بوده و بنابر گزارش دبیرخانه اوپک؛ برای نخستین بار در سه سال اخیر است که قیمت نفت به زیر 50 دلار سقوط کرده است.

قیمت نفت در سه سال اخیر همواره در حال افزایش بوده اما در چند ماه اخیر بعد از بروز بحران مالی جهانی، در سرازیری سقوط افتاده و مدام در حال کاهش است.

بهای سبد نفتی اوپک که در ماه ژوئیه سال جاری از مرز 130 دلار در هر بشکه گذشته بود، در هفته اخیر به حدود 51 دلار رسیده بود اما در دو روز اخیر قیمت سبد نفتی اوپک به زیر 50 دلار سقوط کرده است.

اعضای اوپک برای جلوگیری از کاهش قیمت نفت، روز 24 اکتبر (سوم آبان) تولید خود را به میزان یک و نیم میلیون بشکه کاهش دادند اما به نظر می رسد این کاهش قیمت نتوانسته مانع از کاهش قیمت نفت شود.

به عقیده کارشناسان، نگرانی از بروز رکود در اقتصاد جهانی و کاهش تقاضا برای نفت، وضعیت بازار جهانی نفت را مبهم کرده و پیش بینی ها حکایت از آن دارد که قیمت نفت حتی بیشتر از این هم کاهش یابد.

پالایشگاه نفت ایران

ضعف اقتصاد جهانی و کاهش مصرف از جمله مهمترین دلایل کاهش قیمت نفت است

به گفته نماینده ایران در اوپک، اگر تا زمان برگزاری اجلاس قاهره، قیمت نفت به روند نزولی خود ادامه بدهد، قطعا کاهش تولید در دستور کار قرار خواهد گرفت.

آقای خطیبی تاکید کرده که با توجه به روند نزولی قیمت نفت، ایران نیز از کاهش تولید حمایت خواهد کرد.

اقتصاد ایران به شدت متکی به درآمدهای نفتی است و کاهش شدید قیمت نفت، برنامه های اقتصادی این کشور را تحت تاثیر قرار خواهد داد ایران از کشورهای عضو اوپک، خواسته بود تا برای تثبیت بهای نفت اقدامات بیشتری انجام دهند.

دولت ایران هم اکنون در حال تنظیم بودجه سال آینده است و کاهش قیمت نفت تمام محاسبات بودجه را به هم خواهد ریخت به خصوص که در سالهایی اخیر که قیمت نفت بالا بود، ذخیره چندانی برای چنین روزهایی فراهم نشده است.

گزارش دقیقی از مازاد درآمدهای نفتی که در حساب ذخیره ارزی نگهداری می شود، در دسترس نیست اما در آخرین گزارش میزان اندوخته این حساب، 25 میلیارد دلار برآورد شده است.

احمد توکلی نماینده تهران و رئیس مرکز پژوهشهای مجلس گفته است:"تعهداتی که برای حساب ذخیره ارزی ایجاد شده بیشتر از موجودی آن است و همین تعهدات، استفاده از این حساب را در این برهه زمانی مشکل می کند."

چنین شرایطی به عقیده بسیاری از کارشناسان، اقتصاد ایران را در شرایط بغرنجی داده است به خصوص این که اقتصاد این کشور در سه سال اخیر به مصرف ارزهای نفتی بیشتر عادت کرده و ترک این عادت و قطع یکباره آن بسیار دشوار و شکننده خواهد بود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.