17:21 گرينويچ - شنبه 01 نوامبر 2008 - 11 آبان 1387

گشت های سراسری بسیچ از اول آذر آغاز می شود

نیروهای بسیجی

بسیج یکی از ارکان پنجگانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است

حسین طائب فرمانده بسیج سپاه پاسداران ایران از اجرای طرحی خبر داده که بر اساس آن، گشت های عملیاتی بسیج از اول آذر آغاز خواهد شد.

طرحی بسیج "امنیت پایدار" نام دارد و بر اساس آن به گفته آقای طائب، نیروی های بسیج در کلیه پایگاهها برای تامین امنیت اجتماعی مردم هر شب به گشت زنی خواهند پرداخت.

برنامه گشت های بسیج به صورت آزمایشی در برخی نقاط انجام شده و قرار است از اول آذر ماه در سراسر ایران به صورت مستمر به اجرا گذاشته شود.

گفتگو با عباس عبدی صاحبنظر ایران

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


به گفته فرمانده بسیج، "متناسب با وضعیت هر شهر و منطقه تجهیزات مناسب در اختیار گشت های عملیاتی این طرح قرار خواهد گرفت."

آقای طائب در باره نوع تجهیزات توضیحی نداده و اما گفته که با نیروی انتظامی و قوه قضائیه هماهنگی شده است و برخوردهای لازم از سوی نیروی انتظامی انجام خواهد شد.

به گفته فرمانده بسیج، گشت های بسیج در محله ها و کوی و برزن با حضور خود فضا را به گونه ای فراهم کنند که اتفاقی نیفتد ولی اگر بنا باشد با متخلفی برخورد شود، این کار از سوی نیروی انتظامی انجام می شود.

متناسب با وضعیت هر شهر و منطقه تجهیزات مناسب در اختیار گشت های عملیاتی این طرح قرار خواهد گرفت

فرمانده بسیج

گفته می شود براساس این طرح، در هر محله چند نفر از نیروهای بسیجی در ساعات پایانی شب به گشت ‌زنی خواهند پرداخت.

این طرح همزمان با طرح "امنیت اجتماعی" اجرا می شود که نیروی انتظامی مسئولیت آن را بر عهده دارد و اجرای آن از مدتها پیش آن آغاز شده است.

در ظاهر تفاوت چندانی بین طرح "امنیت پایدار بسیج" با طرح "امنیت اجتماعی نیروی انتظامی" وجود ندارد اما آقای طائب گفته است: "گستردگی که پایگاه های بسیج دارند، هیچ سیستم نظامی و انتظامی ندارد، پایگاههای بسیج به گشت زنی در محله ها و کوی و برزن می پردازند و فضا را به گونه ای فراهم می کنند که اتفاقی نیفتد ولی اگر بنا باشد که با متخلفی برخورد شود این کار توسط یگان های نظامی برخورد خواهد شد."

هدف طرح امنیت پایدار

طرح گشت های عملیاتی بسیج بعد از تغییر تشکیلات سازمانی سپاه پاسداران صورت گرفته است که بر اساس آن فرماندهی سپاه استانی شده است.

هدف از اجرای این طرح به درستی روشن نیست و آقای تائب گفته :"حضور بسیجیان در سطح پایگاهها، حوزه ها و گشت زنی در حوزه های مربوطه، امنیت پایدار ایجاد خواهد کرد. هر جا که نیروی انقلاب حضور پیدا کنند طبیعی است اشرار از آنجا فرار خواهند کرد."

پیشتر در اوایل دهه شصت همزمان با سال های نخست پیروزی انقلاب اسلامی، نیروهای بسیجی در خیابان ها با گشت زنی در سطح شهر و ایجاد پست های بازرسی، سعی در کنترل شهر داشتند.

در اوایل دهه هفتاد خورشیدی، شهربانی، ژاندارمری و کمیته های انقلاب اسلامی، منحل و با بکارگیری نیروهای این سه نهاد، نیروی انتظامی تاسیس شد.

با تاسیس نیروهای انتظامی، اگرچه ایست بازرسی های بسیج از سطح شهر برچیده نشد، اما به شکل محسوسی تعداد آن کاهش یافت.

به نظر می رسد با آغاز به کار گشت های بسیج، قرار است این گشت ها جایگزین ایست های بازرسی شوند.

نیروی مقاومت بسیج یکی از ارکان پنجگانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. اعضای بسیج را زنان و مردانی تشکیل می دهند که در نهادهای دولتی، مدارس و دانشگاه ها حضور دارند.

گشت های بسیج در حالی از سر گرفته می شود که نیروی انتظامی عملیات هفته گذشته عملیات گسترده ای را در شهر تهران برگزار کرد. عملیات موسوم به"رزمایش امنیت و آرامش" با حضور 30 هزار مامور نیروهای انتظامی با ۵۵ فروند هلیکوپتر،۴ هزار دستگاه خودرو و موتورسیکلت برگزار شد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.