جایزه ایران برای مبارزه با مصرف سیگار

سیگار
Image caption مصرف سالانه سیگار در ایران 50 میلیارد نخ است

وزارت بهداشت ایران جایزه ای را برای کنترل مصرف سیگار در نظر گرفته و آن را به کسانی می دهد که در زمینه مبارزه با مصرف سیگار فعالیت چشمگیری انجام داده باشند.

این جایزه در ستاد کنترل دخانیات تصویب شده که مسئولیت آن را وزارت بهداشت بر عهده دارد و نمایندگانی از دولت، نیروی انتظامی، صدا و سیما و مجلس در آن حضور دارند.

مصطفی غفاری رئیس مرکز سلامت محیط وزارت بهداشت، گفته است که در ستاد کنترل دخانیات"جایزه بین المللی میرزای شیرازی" به تصویب رسیده است و این جایزه به افراد موفق در مبارزه با دخانیات اهدا خواهد شد.

این جایزه در هفته اول خرداد همزمان با روز جهانی مبارزه با دخانیات هر سال به یک نفر خارجی و یک نفر ایرانی اهدا خواهد شد.

به گفته آقای غفاری، جایزه خارجی معادل ۱۵ هزار دلار و جایزه داخلی ۴۰ سکه بهار آزادی است.

ده میلیون سیگاری

گزارشهای وزارت بهداشت ایران نشان می دهد که در این کشور نزدیک به ۱۰ میلیون نفر سیگار می کشند و بطور متوسط از هر هفت ایرانی یک نفر سیگاری است.

بر اساس گزارش وزارت بهداشت سه درصد نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ ساله سیگاری بوده و ۱۵ درصد نیز از سایر محصولات دخانی عمدتاً قلیان استفاده می‌کنند.

مرگ و میر ناشی از مصرف دخانیات نیز سالانه ۵۰ هزار نفر برآورد شده است که در بیست سال آینده میزان آن به ۲۰۰ هزار نفر در سال خواهد رسید.

برنامه های دولت برای کنترل مصرف دخانیات، موفقیت آمیز نبوده و استعمال دخانیات افزایش یافته است و کارشناسان عدم برخورداری قوانین و مقررات مصوب از ضمانت اجرایی لازم را دلیل آن می دانند.

ممنوعیت فروش سیگار در دکه های روزنامه فروشی و ممنوعیت فروش سیگار به افزاد زیر ۱۸ و ممنوعیت عرضه قلیان نمونه هایی از طرحهای هستند که به نتیجه نرسیده اند.

هزینه مصرف سیگار

Image caption تنها 30 درصد سیگار مصرفی ایران در داخل تولید می شود

سالانه یک هزارو ۷۴۰ میلیارد تومان (معادل یک میلیارد و ۷۴۰ میلیون دلار) صرف خرید سیگار می شود و هزینه ناشی از مصرف سیگار نیز بیشتر از پنج هزار میلیارد تومان(معادل پنج میلیارد دلار) بر آورد می شود.

بخش عمده ای از سیگارهای مصرفی ایران از خارج تامین می شود و گزارشها نشان می دهد که ایران تنها حدود ۳۰ درصد از سیگار مصرفی خود را تولید می کند و بقیه آن از خارج وارد می شود.

تا پنج سال پیش، بخش اعظم سیگار مصرفی به صورت قاچاق از خارج تامین می شد اما در سال ۱۳۸۳ سر انجام دولت به این نتیجه رسید که قراردادهایی را شرکت های خارجی برای واردات سیگار امضا کند.

شرکت دخانیات ایران با هدف کاستن از قاچاق سیگار با چهار شرکت خارجی "جی، تی، آی" ژاپن، "بی، ای، تی" که یک شرکت مشترک بریتانیایی و آمریکایی است، "ریمیتسما" اروپا و "پین" کره جنوبی قراردادی را برای تولید و تامین تقاضای داخلی برای سیگار امضاء کرد.

شرکت های "جی ، تی، آی"، "بی ، ای، تی" و "ریمیتسما" تعهد کرده بودند علاوه بر واردات، در تولید مشترک سیگار، اصلاح ساختار کشاورزی این بخش و بازسازی ماشین آلات با ایران همکاری کنند.

در قرارداد تاکید شده بود که این شرکت ها در گام نخست نیاز بازار ایران را با واردات رسمی محصولات خود تامین و در مرحله بعد سیگارهای خارجی را با استفاده از ظرفیت خالی کارخانه های ایران با نام خودشان و با همان کیفیت، تحت لیسانس در ایران تولید کنند.

شرکت "جی، تی، آی" تولید کننده مارک های وینستون و مگنا، شرکت "بی، ای، تی" تولید کننده کنت، مانتانا و دانهیل و شرکت "ریمیتسما" تولید کننده دیویدوف، وست و پولو هستند.

تا پیش از امضای این قرارداد نزدیک به ۷۵ درصد سیگار مصرفی ایران از طریق قاچاق تامین می شد اما گزارشها نشان می دهد که بعد از آن واردات غیررسمی و قاچاق سیگار به شدت کاهش یافت.

تاکنون گزارشی از وضعیت فعالیت این شرکتها و نحوه همکاری آنها منتشر نشده است. اخیر نیز بحث هایی در زمینه امضای قراردادی تازه با شرکت های تولید کننده سیگار مطرح شده است.

یکی از دلایلی که دولت تصمیم گرفت با شرکت های خارجی سیگار قرارداد امضا کند این بود که می توانست درآمدهای خود را از محل مالیات و عوارض گمرکی افزایش دهد.

مالیاتی و عوارضی که از محل واردات رسمی وفروش سیگار دریافت می شود در توسعه مراکز بهداشتی و کنترل بیماری های قلبی و عروقی و سرطانهای ناشی از استعمال دخانیات و مراکز ترک سیگار هزینه می شود.

مطالب مرتبط