کانون نویسندگان،۱۳ آذر را روز مبارزه با سانسور اعلام کرد

کانون نویسندگان ایران
Image caption کانون نویسندگان ایران، یکی از قدیمی ترین نهادهای غیر دولتی نویسندگان ایرانی است

کانون نویسندگان ایران با انتشار اطلاعیه ای ۱۳ آذر را به عنوان روز مبارزه با سانسور اعلام کرده است.

کانون نویسندگان ایران، روز ۱۳ آذر را به یاد محمد مختاری و محمد جعفر پوینده، دو نویسنده عضو این کانون که آذرماه سال ۱۳۷۷ در جریان "قتل های زنجیره ای" کشته شدند، روز مبارزه با سانسور نامگذاری کرده است.

کانون نویسندگان ایران، یکی از تشکل های نویسندگان ایرانی است که در سال ۱۳۴۷ خورشیدی تاسیس شد.

در اطلاعیه این کانون، به روند رو به رشد سانسور و محدودیت آزادی اندیشه و بیان در ایران اشاره شده و آمده است: "جامعه ایران به‌ویژه نویسندگان و هنرمندانِ آن سال‌‌هاست که با پدیده‌ سانسور دست به گریبانند، اما ظرف دو سه سال اخیر این پدیده چنان دامنه‌ گسترده‌ای یافته است که جز قلع و قمع فرهنگی نامی بر آن نمی‌توان نهاد. انبوه کتاب‌هایی که ماه‌ها و سال‌ها در انتظار اخذ مجوز در ساختمان ارشاد بر روی هم انباشته می‌شوند گواه این مدعاست."

رضا خندان از اعضای کانون نویسندگان ایران، به بخش فارسی بی بی سی، گفت که وضعیت سانسور در دو دهه اخیر تشدید شده اما در دو سه سال اخیر بسیار شدت یافته است.

آقای خندان می گوید که برخی از ناشران ایرانی ماه ها است کتاب های خود را برای دریافت مجوز به وزارت ارشاد ارسال کرده اند اما این وزارتخانه هیچ جوابی به آنها نمی دهد.

به گفته این عضو کانون نویسندگان، یکی از ناشران ایرانی بیش از ۱۵۰ عنوان کتاب دارد که در انتظار مجوز، به سر می برد.

اما بیانیه کانون نویسندگان ایران می گوید که علاوه بر وضعیت کتاب، سینما،‌ تئاتر، موسیقی، وبلاگ‌نویسی، سایت‌های اینترنتی و دیگر عرصه‌های اندیشه و بیان نیز از دست‌اندازی‌ها که هر روز شدیدتر می‌شود، در امان نیستند.

کانون نویسندگان ایران می گوید که به پیروی از اصول مندرج در منشور خود، در برابر این موج رو به گسترش سانسور که "بسیاری از نویسندگان و هنرمندان را در عمل خانه‌نشین کرده و آثار آنان را در محاق فرو برده" است، "اعتراض و انزجار" خود را اعلام می‌کند.

کانون در طول ۴۰ سال فعالیت خود همواره از منتقدان حکومت های وقت محسوب می شده است.

احمد شاملو، محمود اعتمادزاده، جلال آل‌احمد و سیمین بهبهانی از جمله موسسان کانون نویسندگان ایران هستند.

این کانون عضو انجمن جهانی قلم است اما به گفته امیر حسن چهلتن نویسنده و یکی از اعضا آن، از سال ۱۳۸۱ نتوانسته مجمع عمومی سالانه خود را تشکیل دهد.