'از هر 8 ایرانی یک نفر پرونده قضایی دارد'

عباسعلی علیزاده
Image caption معاون قوه قضائیه ایران تعداد زیاد پرونده های قضایی را قابل تامل خوانده است

عباسعلی علیزاده، معاون اداری و مالی قوه‌ قضائیه ایران گفته است که به طور میانگین از هر هشت ایرانی، یک نفر در قوه‌ قضائیه پرونده دارد.

آقای علیزاده، اظهارات محمود هاشمی شاهرودی، رئیس قوه قضائیه ایران را یاد آور شده که گفته با وجود جمعیت ۷۰ میلیون نفری در ایران سالیانه حدود ۹ میلیون پرونده، وجود دارد.

معاون قوه قضائیه ایران، به ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران، گفت: "معنای این موضوع در یک تحلیل ساده یعنی اینکه به طور میانگین در کشور از هر هشت نفر، یک نفر در قوه‌ قضائیه پرونده دارد."

به گفته آقای علیزاده، این آمار مربوط به غیر از کسانی است که پرونده‌ آنها در هیات‌های تخلفات اداری سازمان‌ها، وزارتخانه‌ها و هیات‌های حل اختلاف کارگری و کارفرمایی و نیز پرونده‌های مالیاتی و کمیسیون ماده‌ ۱۰۰ شهرداری و امثال اینها مطرح هست.

معاون قوه قضائیه ایران همچنین خبر داده است که پرونده‌های هیات‌های تخلفات اداری نسبت به سال قبل ۱۲ درصد افزایش داشته است.

آقای علیزاده گفته است: "در نظام جمهوری اسلامی ایران . . . آیا وجود این همه پرونده و اختلاف واقعا جای تامل و تدبر ندارد؟"

بهمن کشاورز، از وکلای دادگستری در ایران در گفت و گو با بخش فارسی بی بی سی گفت که تعداد پرونده های قضایی در ایران به "شکل بیمارگونه ای" زیاد است.

آقای کشاورز گفت که مقصر زیاد بودن پرونده ها قوه قضائیه نیست و این موضوع بیش از همه متوجه نهادهای نظارتی است تا از وقوع جرم و تشکیل پرونده جلوگیری کنند.

پیش از این رئیس قوه قضائیه ایران از تعداد زیاد پرونده های قضایی در این کشور ابراز نگرانی کرده و گفته بود که این موضوع حکایت از "ناامنی حقوقی" در این کشور دارد.

آقای شاهرودی گفته بود: "فکر می کنیم که با افزایش قاضی و یا افزایش ماموران انتظامی می توانیم جلوی تخلفات و کلاهبرداری ها را بگیریم."

او به تازگی اعلام کرده قصد دارد با تکرار این مساله، حساسیت را نسبت به آن در مسوولان نظام و کارشناسان ایجاد کند. آقای شاهرودی از ۹ سال پیش که به ریاست قوه قضائیه ایران رسید، دست به تلاش های برای اصلاح قوانین و سازکارهای قضایی زد اما برخی از کارشناسان و حقوقدانان می گویند اصلاحاتی را که آقای شاهرودی در صدد آن بود به دلیل برخورد با موانع حاشیه ای دیگر، که عمدتا در خارج از قوه قضائیه است، با موفقیت همراه نبود.

در حدود یک سال دیگر از دوره پنج ساله دوم ریاست آقای شاهرودی بر قوه قضائیه باقی مانده است.

مطابق آمار رسمی قوه قضائیه ، هنگام آغاز ریاست آقای شاهرودی، تعداد پرونده های قضائی ۴ میلیون فقره بوده اما هم اینک به ۹ میلیون پرونده رسیده است.

ان در حالی است که آقای کشاورز می گوید دوره ریاست آقای هاشمی شاهرودی، نسبت به دوره پیش از آن مثبت بوده است.

مطالب مرتبط