19:17 گرينويچ - شنبه 15 نوامبر 2008 - 25 آبان 1387

کناره گیری معاون مشایی در پی اتهام 'اهانت به قرآن'

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

یکی از معاونان رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران، چند روز پس از اجرای مراسمی که از نظر عده ای "بی احترامی به قرآن" تعبیر شده بود ناچار به کناره گیری شد.

مهدی جهانگیری، معاون مستعقی سازمان میراث فرهنگی ایران، در نامه به اسفندیار رحیم مشایی رئیس این سازمان، نوشت که "برای پایان دادن به جوسازی های دشمنان که قلب رهبر عزیز و علمای گرامی را جریحه دار می کند" از سمت خود کناره گیری کرده است.

استعفای آقای جهانگیری در اثر اعتراض هایی صورت می گیرد که پس از اجرای مراسم گروه موسوم به "حاملان قرآن" در دومین همایش بین المللی فرصت های سرمایه گذاری در صنعت گردشگری ایران مطرح شد.

در مراسم افتتاح این همایش که در روز ۱۸ آبان ماه در حضور آقای رحیم مشایی، معاون رئیس جمهور برگزار شد، گروهی از زنان دف نواز با لباس های کردی نسخه ای از قرآن را که طی یک مراسمی آیینی به سالن آورده می شد، همراهی کردند و پس از قرائت قاری آن را بیرون بردند.

مهدی جهانگیری

معاون مستعفی آقای مشایی پیشتر گفته بود از سایت جهان نیوز و روزنامه های جام جم و همشهری به دلیل انتشار مطالبی درباره مراسم حاملان قرآن شکایت خواهد کرد.

این مراسم به گفته آقای جهانگیری در مناطق غربی ایران، به ویژه کردستان، مرسوم است و مردم به آن احترام می گذارند.

اما پس از اجرای این مراسم در افتتاحیه همایش گردشگری، سایت اینترنتی جهان نیوز و در پی آن روزنامه جمهوری اسلامی به این کار اعتراض کردند.

در خبری که این دو رسانه منتشر کردند آمده بود: "هنگام شروع مراسم و قبل از تلاوت قرآن، ۱۲ خانم با لباس محلی، دف زنان روی سن آمدند و درحالی که قرآن را در سینی گذاشته بودند با حالات ریتمیک آن را به قاری تحویل داده و سن را ترک کردند".

پس از آن بود که آیت الله صافی گلپایگانی و آیت الله مکارم شیرازی که هر دو از مراجع تقلید در قم هستند به تندی علیه این اقدام و مسئولان سازمان میراث فرهنگی سخن گفتند.

اعتراض مراجع و پاسخ معاون مستعفی

آیت الله صافی گلپایگانی گفت: اهانت به قرآن قابل تحمل نیست و کسی که مسئول این سازمان است صلاحیت ندارد در این جایگاه باشد.

آیت الله مکارم شیرازی نیز با "غیر عاقلانه و بی شرمانه" توصیف کردن این اقدام گفت: اگر این اقدام در زمان شاه انجام می گرفت، داد همه بلند می شد.

این در حالی است که معاون مستعفی سازمان میراث فرهنگی در استعفا نامه خود گفته است این مراسم صرفا برای تکریم قرآن انجام می شود و حتی برگزار کنندگان آن همگی وضو می گیرند.

به نوشته آقای جهانگیری این مراسم پیشتر هم در حضور مسئولان عالی رتبه کشور از جمله اکبر هاشمی رفسنجانی، سید محمد خاتمی، محمود احمدی نژاد و محمد حسین صفار هرندی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) انجام شده، اما کسی اعتراض نکرده است.

گروه اجرا کننده مراسم یک گروه مذهبی است و این کار را صرفا برای تکریم قرآن کریم اجرا می کنند. آنها به هنگام این مراسم حتما وضو می سازند.

مهدی جهانگیری در نامه استعفاء

او اعتراضات صورت گرفته را به "وارونه جلوه دادن" موضوع توسط رسانه هایی که در پی تضعیف دولت هستند و جهت گیری "فتنه جویانه" دارند نسبت داد.

در عین حال در فیلمی که اخیراً توسط سایت اینترنتی "انتخاب" از مراسم افتتاحیه همایش گردشگری منتشر شده، به جز حرکت طبیعی دف ها، نشانه ای از "حالات ریتمیک" دیده نمی شود.

این همایش تحت مسئولیت آقایجهانگیری برگزار می شد که معاونت سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی و جهانگردی ایران را به عهده داشت.

هنوز مشخص نیست کناره گیری او به اعتراض هایی که به نظر می رسد بیشتر برای فشار بر اسفندیار رحیم مشایی صورت می گرفت پایان می دهد یا خیر.

آقای رحیم مشایی که معاون محمود احمدی نژاد و یکی از نزدیک ترین یاران سیاسی اوست، پیشتر نیز مورد انتقاد مراجع تقلید قم قرار گرفته بود.

جنجال پیشین

در تابستان امسال، پس از آنکه آقای مشایی از دوستی با مردم اسرائیل سخن گفت، حملاتی شدید علیه او آغاز شد.

تعداد زیادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان خواستار برکناری او از سمتش شدند و مراجع قم از او انتقاد کردند.

اما آقای احمدی نژاد به این فشارها تن نداد و حتی با اشاره به درخواست های مراجع برای برکناری آقای مشایی گفت: "تصمیمات دولت مستقل از اظهارنظرهای افراد گرفته می‌شود، حتی اگر آن افراد محترم و عزیز باشند".

این کشمکش تا جایی ادامه یافت که آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران ناچار شد شخصاً برای پایان دادن به آن دخالت کند. او ضمن نکوهش سخنان آقای مشایی از منتقدان او خواست ماجرا را دنبال نکنند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.