سفر روسای هفت دانشگاه آمریکا به ایران

دانشگاه صنعتی شریف
Image caption دانشگاه صنعتی شریف میزبان روسای دانشگاه های آمریکایی است

روسای هفت دانشگاه آمریکا به دعوت دانشگاه صنعتی شریف، برای سفری پنج روزه وارد ایران شده اند.

این گروه ۱۲ نفره، روز یکشنبه (16 نوامبر) با محمد مهدی زاهدی، وزیر علوم ایران، دیدار کرده و به گفته خبرگزاری های ایرانی قرار است با محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران نیز ملاقات کنند.

این هیات، یکی از انگیزه های سفر خود به ایران را گسترش تعامل بین دانشمندان ایران و آمریکا فارغ از "مشکلاتی" که دولتمردان ایجاد می کنند، عنوان کرده اند.

رئیس اتحادیه دانشگاههای آمریکا، روسای دانشگاه کرنل ، رایس آمریکا، فلوریدا، مریلند، کالیفرنیا و رئیس دانشگاه کارنگی ملون مهمانان دانشگاه صنعتی شریف هستند. این افراد قرار است از دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران، دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه شهید بهشتی و پژوهشکده رویان بازدید و با روسای آن ملاقات کنند.

دیدار رئیسان هفت دانشگاه آمریکا از ایران در شرایطی انجام می شود که دو کشور نزدیک به سی سال است که روابط سیاسی خود را قطع کرده اند و این موضوع بر تبادلات علمی و فرهنگی ایران و آمریکا تاثیراتی گذاشته است.

دولت های پیشین ایران از جمله دولت محمد خاتمی در صدد برقراری روابط فرهنگی و علمی با آمریکا بود و از ایجاد پل ارتباطی میان محققین دو کشور استقبال کرد اما در عمل، انجام این طرح پس از پایان عمر کابینه او با موانعی رو به رو شد.

محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران نیز تلاش کرده که تا ارتباط میان دانشگاهیان ایران و آمریکا افزایش یابد اما همزمان با فشار های بین المللی به ایران، این ارتباطات هم کاهشی چشمگیر یافته است.

آقای احمدی نژاد که تحت انتقاد های زیادی از شرایط دانشگاه های ایران و دانشجویان این کشور قرار دارد، سال گذشته در جریان سخنرانی در دانشگاه کلمبیا در آمریکا از روسا و اساتید دانشگاه های این کشور دعوت کرده بود که با سفر به ایران از نزدیک با فضای دانشگاه های کشورش آشنا شوند.

پیش از این برخی خبر ها حاکی از آن بود رئیس دانشگاه کلمبیا نیز قرار است به ایران دعوت شود اما سعید سهراب پور، رئیس دانشگاه صنعتی شریف خرداد ماه امسال به خبرگزاری های ایرانی گفته بود که "دانشگاه کلمبیا از بهترین دانشگاههای آمریکا در علوم انسانی است اما با توجه به اقدام نامناسب رئیس این دانشگاه دعوتی از وی به عمل نخواهد آمد.

لی بالینجر، رئیس دانشگاه کلمبیا، دو سال پیش در هنگام سخنرانی آقای احمدی نژاد، انتقاد های تندی از او کرد .

مطالب مرتبط