مجلس ایران کلیات طرح نظارت شرعی بر ذبح را تصویب کرد

مجلس شورای اسلامی
Image caption این طرح برای تبدیل به قانون، نیاز به تصویب نهایی در مجلس و تایید شورای نگهبان دارد

مجلس ایران کلیات طرح "نظارت شرعی بر ذبح و صید" را تصویب کرده که می گوید که هدف آن انطباق ذبح و صید حیوانات با موزاین شرعی و توسعه فرهنگ تولید غذای پاک، گوشت حلال و تقویت اعتماد امت اسلامی، است.

در صورتی که طرح "نظارت شرعی بر ذبح و صید" از تصویب نهایی مجلس هشتم بگذرد، وزارت جهاد کشاورزی ایران موظف می شود متناسب با ظرفیت و ماموریت های لازم حوزه نمایندگی ولی فقیه، این قانون را اجرا کند.

در حال حاضر کشتارگاه های ایران مطابق قوانین شرعی فعالیت می کنند و زیر نظارت سازمان دامپزشکی و وزارت بهداشت و درمان قرار دارند اما با تصویب این طرح تشکیلات جدیدی به ساختار نظارت قبلی افزوده می شود.

مرکز پژوهش های مجلس ایران، طی گزارش "کارشناسی" خود، اعلام کرده است که در صورت تصویب این طرح، هر ذباح باید کارت ذبح صادره از سوی حوزه نمایندگی ولی فقیه سازمان دامپزشکی، را همراه داشته باشد. بر اساس این طرح، منظور از ذباح "مسلمانی" است که شرایط لازم را برای ذبح حیوانات حلال گوشت داشته باشد.

Image caption صفحه اول طرح نظارت شرعی بر ذبح و صید

"نظارت شرعی" هم مطابق این مفد این طرح، به اقداماتی گفته می شود که ناظران شرعی سازمان دامپزشکی جهت اطمینان از حلال بودن گوشت اعمال می کند.

قرار است در این طرح وضعیت "اجزا حرام" حیواناتی که ذبح شده اند نیز به شکل قانونی مشخص شود.

در یکی از بندهای طرح مجلس ایران پیش بینی شده که طی مشورت هایی که برای تصویب نهایی این طرح انجام می گیرد، وضعیت اجزای حرام حیوانات حلال گوشت و آبزیان حرام، "وفق فتوا های رهبر ایران" برای استفاده در داخل و خارج از کشور تعیین می شود.

بر اساس این طرح، سازمان دامپزشکی ایران موظف می شود مقررات موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی این کشور را در زمینه ذبح شرعی در کشتارگاه‌ها رعایت کند.

در صورت تصویب نهایی طرح "نظارت شرعی بر ذبح و صید" اشخاص حقیقی و حقوقی نیز که مقررات مربوط به اصول شرعی را رعایت نکنند، مجرم شناخته شده و به مجازات مقرر در قانون مجازات اسلامی محکوم می‌شوند.