دستگیری ۱۰ "جاسوس وابسته به انگلیس" در ایران

سیستان و بلوچستان
Image caption استان سیستان و بلوچستان، با کشور پاکستان هم مرز است

ایران از دستگیری ۱۰ "جاسوس وابسته به انگلیس" در استان سیستان و بلوچستان خبر داده است.

ایران ملیت این افراد را مشخص نکرده اما می گوید که آنها روز شنبه (15 نوامبر) توسط وزارت اطلاعات این کشوردر سیستان و بلوچستان، بازداشت شدند.

با این حال یک مقام وزارت امور خارجه بریتانیا روز یکشنبه در گفتگو با بخش فارسی بی بی سی از تکذیب یا تایید این خبر خودداری کرد.

رسانه های ایران از جمله رادیو تلویزیون دولتی این کشور خبر داده اند که این ۱۰ نفر قصد داشتند از مرزهای شرقی، وارد ایران شوند.

خبرگزاری رویتر به نقل از منابع ایرانی گزارش داده است که این افراد ۵۰۰ هزار دلار پول نقد، دوربین‌های پیشرفته و نقشه مناطق حساس ایران را به همراه داشته‌اند.

سیستان و بلوچستان، از استان های مرزی ایران است که در چند ماهه اخیر صحنه برخی اعتراض های قومی از جمله فعالیت های گروهی موسوم به جندالله بوده که می گوید برای احقاق حقوق سنی مذهب سیستان و بلوچستان تلاش می کند.

عبدالمالک ریگی رهبر این گروه تاکنون مسئولیت چند اقدام خشونت بار را در این منطقه به عهده گرفته است.

این گروه، ۱۶ سرباز ایرانی را از این استان گروگان گرفته و به خارج مرزهای ایران در پاکستان انتقال داده است.

مقام های انتظامی ایران پیش از این از احتمال کشته شدن چند نفر از گروگانها توسط گروه جندالله خبر داده بودند. با این حال هنوز گزارشی قطعی در مورد کشته شدن شماری از این گروگانها منتشر نشده است.

ایران تاکنون چند بار بریتانیا و آمریکا را متهم کرده که با دامن زدن به اختلافات قومی در این کشور، تلاش می کنند تا ثبات این کشور را به هم بزند.

با وجود این بریتانیا و آمریکا هر بار این اتهام را رد کرده اند.

مطالب مرتبط