'طالبان پاکستانی مسئول ربودن دیپلمات ایرانی هستند'

بیت الله محسود
Image caption برخی منابع گروه محسود را مسئول اصلی خشونتهای اخیر دانسته اند

یک منبع خبری ایرانی از ارتباط طالبان پاکستانی با ربودن یک دیپلمات جمهوری اسلامی خبر داده است در حالیکه طالبان ارتباط خود با این ماجرا را تکذیب کرده اند.

خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - در گزارشی به نقل از رئیس پلیس ایالت سرحد شمال غرب پاکستان نوشته است که طالبان محلی در ربودن دیپلمات عضو سرکنسولگری جمهوری اسلامی در پیشاور، مرکز این ایالت، دخالت داشته اند و هدف آنان تخریب روابط دو کشور بوده است.

روز پنجشنه هفته گذشته مردان مسلح ناشناس به اتومبیل حشمت الله عطار زاده نیاکی، کارشناس اقتصادی سرکنسولگری ایران در پیشاور، حمله کردند و آقای نیاکی را پس از قتل راننده او همراه خود بردند.

به نوشته ایرنا، ملک نوید خان، رئیس پلیس ایالت سرحد شمال غرب، در مصاحبه با این خبرگزاری گفته است که تمامی شواهد از دخالت قطعی گروه طالبان در ربودن این دیپلمات ایرانی و سایر اتباع خارجی حکایت دارد.

علاوه بر دیپلمات ایرانی، روز جمعه گذشته دو روزنامه نگار خارجی، که شهروندان افغانستان و ژاپن بودند، نیز در پیشاور به دست مردان مسلح ناشناس زخمی شدند و یک روز قبل از آن هم یک شهروند آمریکایی در نزدیکی این شهر به ضرب گلوله به قتل رسید.

در ماه سپتامبر نیز عبدالخالق فراهی، سرکنسول سابق افغانستان در پیشاور که قرار بود تصدی سمت سفارت آن کشور در پاکستان را بر عهده بگیرد، در یکی از مناطق حومه پیشاور ربوده شد و هنوز از سرنوشت او خبری در دست نیست.

هیچ گروهی تا کنون مسئولیت این اقدامات را برعهده نگرفته اما ولایت سرحد شمال غرب و دیگر مناطق نزدیک به مرز افغانستان از مراکز فعالیت تندروهای مسلح اسلامگراست که گفته می شود با افراد مسلح طالبان و شبکه القاعده ارتباط دارند.

به گزارش ایرنا، مشاور امنیتی نخست وزیر پاکستان نیز پیش از این گفته است که طالبان به دلیل شکست هایی که در مناطق قبیله نشین پاکستان، در مجاورت ایالت سرحد شمال غرب متحمل شده اند دست به آدم ربایی و حمله به خارجیان زده اند.

به خصوص گفته می شود که افراد بیت الله محسود، که از وی با عنوان یکی از فرماندهان اصلی طالبان پاکستانی نام برده می شود، مسئول موج حملات مسلحانه، بمب گذاری و آدم ربایی های اخیر بوده اند.

در مقابل، طالبان محلی در بیانیه ای دست داشتن در هر نوع آدم ربایی در پیشاور را رد کرده و گفته اند که تنها علیه "جنایتکاران" دست به اقدام می زنند.

مطالب مرتبط