خسارات جانی و مالی پلیس مبارزه با مواد مخدر ایران

کشت تریاک
Image caption پلیس ایران تلاش زیادی انجام داده تا جلوی قاچاق مواد مخدر را بگیرد

پلیس مبارزه با مواد مخدر ایران اعلام کرده که در طی سالیان گذشته برای مبارزه با مواد مخدر 3600 نفر مامور انتظامی کشته و 11 هزار نفر زخمی شده اند.

سرتیپ حمیدرضا حسین آبادی، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر گفته است که ایران برای مقابله با ورود و ترانزیت مواد مخدر بیش از 600 میلیون دلار نیز در مرزهای شرقی هزینه کرده است.

به گفته آقای حسین آبادی، از ابتدای سال 2006 قرارگاهی با 50 هزار نیرو راه اندازی شده تا در چهار استان شرقی که محل ورود مواد مخدر هستند، مستقر شود.

پلیس ایران تلاش های گسترده ای را برای مقابله با قاچاق و مصرف مواد مخدر انجام داده و بر اساس گزارشهای رسمی سالانه نزدیک به یک هزار تن مواد مخدر کشف می شود.

به گفته رئیس پلیس مواد مخدر، "به رغم حضور آمریکا و انگلیس در افغانستان و تبلیغات گسترده در امر مبارزه با تولید و قاچاق مواد مخدر، تولید تریاک در افغانستان در سال 2008 به 7هزار و 700 تن رسیده است."

بخش عمده تریاک جهان در افغانستان تولید می شود که در شرق ایران قرار دارد. بخش اعظم مواد مخدر تولیدی در افغانستان از طریق ایران به دیگر کشورها منتقل یا در داخل ایران مصرف می شود.

هر ساله حجم زیادی مواد مخدر در ایران کشف می شود و مقامات ایرانی دلیل عمده افزایش قاچاق موادمخدر به ایران را بالارفتن کشت خشخاش در افغانستان می دانند.

از حدود هفت سال پیش که حکومت طالبان در افغانستان با حمله آمریکا و متحدانش از میان برداشته شد، تولید موادمخدر در این کشور رو به افزایش بوده و طرح های جلوگیری از کشت خشخاش در افغانستان به نتیجه امیدوارکننده ای نینجامیده است.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ایران تاکید کرده که "به هر میزان که ما در کنترل، مهار و کاهش تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان به عنوان مرکز تولید، توفیق پیدا کنیم، به همان اندازه به اهداف خود نزدیکتر شده ایم."

ایران در سال های گذشته برنامه گسترده ای را علیه قاچاق مواد مخدر به اجرا گذاشته و اسماعیل احمدی مقدم، رئیس پلیس ایران گفته است: "در سال 2005، 61 درصد مواد مخدر تولید شده در افغانستان از خاک ایران ترانزیت می شد، اما این رقم در سال 2007 به 31 درصد رسیده است."

به گفته آقای احمدی مقدم، در سال گذشته میلادی، 82 درصد زمین های زیر کشت خشخاش دنیا در افغانستان قرار داشته و 93 درصد مواد مخدر جهان در این کشور تولید می شود و منطقه هلمند افغانستان که در نزدیکی مرز ایران قرار دارد به تنهایی 53 درصد کشت خشخاش افغانستان را به خود اختصاص داده است.

ایران با داشتن 950 کیلومتر مرز مشترک با افغانستان و قرار گرفتن میان این کشور و اروپا، همواره یکی از راه های اصلی ترانزیت مواد مخدر افغانستان به جهان خارج بوده است.

ایران با همراهی برخی کشورهای اروپایی از جمله بریتانیا برنامه مشترکی را برای جلوگیری از تولید موادمخدر در افغانستان و قاچاق آن به ایران دنبال می کنند اما این کشور بارها از کشورهای اروپایی و نهادهای بین المللی انتقادکرده که به تعهدات خود در این زمینه عمل نمی کنند.

مقامات ایرانی تهدید کرده اند که اگر به این تعهدات عمل نشود همکاری با دولتهای غربی و نهادهای بین المللی را در مبارزه با موادمخدر قطع می کنند که نتیجه آن به زیان کشورهای غربی تمام خواهد شد که مقصد اصلی قاچاق موادمخدر از ایرانند.

مطالب مرتبط