رای به وزیر پیشنهادی کشور؛ تردید ها و امیدها

مجلس شورای اسلامی
Image caption یکی از اعضای هیات رئیسه مجلس گفته که جلسه رای اعتماد در حدود دو ساعت و نیم به طول خواهد انجامید

مجلس شورای اسلامی در ایران، روز سه شنبه بیست و هشتم آبان، صلاحیت صادق محصولی را برای تصدی وزارت کشور بررسی خواهد کرد.

آقای محصولی روز دوشنبه بیست و هفتم آبان یک روز پیش از رای گیری مجلس، با حضور در کمیسیون عمران ، سوابق کاری و برنامه هایش را برای اداره وزارت کشور اعلام کرده است.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران قرار است برای دفاع از آقای محصولی در مجلس حاضر شود.

مطابق قوانین داخلی مجلس ایران، رییس جمهوری این کشور می‌تواند یک ساعت به تشریح برنامه‌های آقای محصولی بپردازد.

پس از اظهارات آقای احمدی نژاد، دو نماینده مخالف و دو نماینده موافق هر کدام به مدت ‪ ۱۵‬دقیقه درمورد وزیر پیشنهادی کشور صحبت خواهند کرد.

آقای محصولی هم ‪ ۳۰‬دقیقه فرصت دارد برنامه‌های خود را تشریح کند و به سوالات نمایندگان پاسخ دهد.

رای شکننده در فراکسیون اکثریت مجلس

نمایندگان مجلس در حالی روز سه شنبه درباره نامزد پیشنهادی رئیس جمهوری تصمیم گیری خواهند کرد که فراکسیون اکثریت مجلس، اواخر روز یکشنبه، بیست و ششم آبان، طی جلسه ای درباره صلاحیت آقای محصولی برای تصدی پست وزارت کشور، رای گیری کرده بود.

از ۱۴۷ نماینده ای که در این جلسه شرکت داشتند، فقط ۶۸ نماینده در موافقت با آقای محصولی رای داده اند.

فراکسیون اکثریت مجلس، ۲۲۰ نماینده دارد و رای ۷۰ نماینده ای که در این جلسه غایب بوده اند، در روز رای اعتماد می تواند برای سرنوشت آقای محصولی که در انتظار ورود به وزارت کشور است، تعیین کننده باشد.

فراکسیون اقلیت مجلس نیز اعلام کرده که اعضای آن همچون دفعات گذشته، به صورت آزادانه رای خواهند داد.

غیبت معاون پارلمانی رئیس جمهوری در مجلس

گزارش ها از تهران حاکی از آن است که محمدرضا رحیمی، معاون پارلمانی رئیس جمهوری ایران، پس از برکناری علی کردان وزیر سابق کشور، در مجلس حاضر نشده است.

آقای کردان، در روز چهاردهم آبان پس از حدود ۹۰ روز وزارت، توسط مجلس استیضاح و از کار برکنار شد.

محمود احمدی نژاد در اعتراض به تصمیم مجلس برای استیضاح آقای کردان، از حضور در جلسه استیضاح او خودداری کرد.

ناظران مسائل سیاسی ایران می گویند که پس از عزل آقای کردان، روابط مجلس و دولت تا حدی به سردی گراییده است.

آقای احمدی نژاد در جریان معرفی آقای محصولی، در ابتدا حتی نامه معرفی او را توسط معاون پارلمانی اش به مجلس ارسال نکرده بود.

برخی نمایندگان مجلس از نحوه معرفی آقای محصولی گلایه کردند و حمیدرضا حاجی بابایی عضو هیات رئیسه مجلس، اعلام کرد که مطابق قوانین نامه معرفی وزیر پیشنهادی باید همراه با برنامه کاری او باشد و تا هنگامی که این نامه به مجلس ارسال نشود، هیات رئیسه زمان برگزاری جلسه رای اعتماد را اعلام نخواهد کرد.

با اینکه یک روز پس از این، اعلام شد که نامه رئیس جمهوری ایران به مجلس رسیده است اما یادداشت مهدی کلهر، مشاور آقای احمدی نژاد، در وبلاگش که از نمایندگان مجلس انتقادات تندی کرده بود، واکنش نمایندگان را در پی داشت.

آقای کلهر نوشته بود که جلسه مجلس [در روز استیضاح] بیشترین شباهت را به جلسه یک دادگاه عمومی داشت که در آن ۲۹۰ قاضی بدون آنکه صلاحیت قضاوت داشته باشند ، یک نفر را در جایگاه متهم نشاندند و او را بدون طی تشریفات قضایی از جمله برخورداری از وکیل مدافع ، مورد محاکمه قرار دادند.

محمد حسن ابوترابی فرد، نایب رئیس مجلس در واکنش به این یادداشت، گفت که هیات‌رئیسه مجلس، موضوع توهین یکی از مشاوران رییس جمهوری را پیگیری خواهد کرد.

به جز این، برخی از نمایندگان از نحوه برخورد دولت در جریان سفر استانی اخیر کابینه آقای احمدی نژاد به مازنداران نیز گلایه کرده اند.

بنابر گزارش ها، صندلی نمایندگان مجلس در جلسه هیات دولت، به نحوی چیده شده بود که اعضای کابینه پشت به آنها نشستند.

تغییر رویکرد مجلس؟

Image caption در صورتی که آقای محصولی از مجلس را اعتماد بگیرد، سومین وزیر کشور کابینه محمود احمدی نژاد خواهد بود

همزمان با معرفی آقای محصولی به مجلس، نمایندگان در اولین واکنش ها به این موضوع، از آن استقبال و پیش بینی کردند که آقای محصولی بتواند از مجلس هشتم رای اعتماد بگیرد اما در روزهای اخیر بخشی از حمایت هایی که آقای محصولی در ابتدا برای ورود به وزارت کشور داشت، کم رنگ شده است.

حمید رضا حاجی بابایی از اعضای هیات رئیسه مجلس، روز دوشنبه بیست و هفتم آبان، یک روز پیش از برگزاری جلسه رای اعتماد، درباره جو مجلس گفت که هنوز هیچ چیز مشخص نیست و رای نمایندگان فردا (سه شنبه) در صحن علنی تعیین کننده است.

حشمت الله فلاحت پیشه، دیگر نماینده مجلس هم گفته که رهبران و سران جریان اصولگرا با دیدی مصلحت طلبانه موافق وزارت آقای محصولی هستند.

او گفته که "البته آقای محصولی انسان خوبی است و اگر وزیر شود اهداف سیاسی‌اش را در کارها دخالت نمی‌دهد، ولی به هر حال جامعه و مجلس باید در این خصوص قانع شوند."

به نظر می رسد تنش هایی که میان دولت و مجلس طی هفته های اخیر روی داده، باعث شده که دو طرف رفتار و حرکات مقابل را تعبیر و تفسیر کند و این موضوع بر جلسه رای اعتماد به آقای محصولی سایه افکنده است.

مطالب مرتبط