08:52 گرينويچ - سه شنبه 18 نوامبر 2008 - 28 آبان 1387

صادق محصولی وزیر کشور شد

صادق محصولی

محصولی برگزاری انتخابات را یکی از وظایف اصلی خود دانسته است

نمایندگان مجلس ایران به صادق محصولی، فرد پیشنهادی رئیس جمهوری برای تصدی وزارت کشور رای اعتماد داده اند.

روز سه شنبه، 18 نوامبر (28 آبان)، جلسه علنی مجلس برای بررسی صلاحیت صادق محصولی برای تصدی وزارت کشور برگزار شد و پس از سخنان نمایندگان موافق و مخالف و سخنرانی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری در حمایت از وزیر پیشنهادی، اکثر نمایندگان حاضر به آقای محصولی رای اعتماد دادند.

رای گیری در مورد صلاحیت صادق محصولی برای تصدی وزارت کشور با ورقه صورت گرفت و از مجموع 275 نماینده حاضر در جلسه، 138 نفر به انتصاب او رای موافق و 112 نفر رای مخالف و 20 نفر دیگر رای ممتنع دادند.

به این ترتیب، حدود دو هفته پس از استیضاح و برکناری علی کردان، وزیر سابق کشور، وزیر جدید کشور با کسب رای مثبت اندکی بیش از نیمی از نمایندگان حاضر در جلسه روز سه شنبه مجلس، کار خود را آغاز می کند.

گفتگو با جمشيد برزگر ، سر دبير راديو و آنلاين بخش فارسی بی بی سی

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


پس اعلام نتیجه رای گیری، علی لاریجانی، رئیس مجلس، با اشاره به اکثریت ناچیز رای اعتماد به وزیر جدید کشور، گفت "البته رای ها لب مرز بود و باید دقت بیشتری در شمارش آرا می شد" اما افزود که شبهه ای وجود ندارد و آقای محصولی وزیر کشور است.

آقای کردان سه ماه پس از آنکه با تایید مجلس، کار خود را وزارت کشور آغاز کرده بود به دلیل انتقاداتی که در مورد جعلی بودن مدارک تحصیلی او صورت گرفته بود استیضاح و از کار برکنار شد.

علی کردان در مرداد ماه سال جاری جانشین مصطفی پورمحمدی شده بود که ظاهرا به دلیل ناخرسندی محمود احمدی نژاد از عملکرد او در وزارت کشور از این سمت کناره گرفت.

انتصاب علی کردان به وزارت کشور با رای اعتماد 169 نفر از 270 نماینده در جلسه بررسی صلاحیت او صورت گرفت که از آرای موافق نمایندگان به آقای محصولی بیشتر بود.

وزارت کشور یکی از سمت های مهم کابینه در ایران محسوب می شود که اداره امور درون مرزی را برعهده دارد و استانداری هاو زیرمجموعه های آنها تابع این وزارتخانه هستند.

صیانت از آرای مردم

یکی از مهمترین مسئولیت های وزارت کشور نظارت بر صحت اجرای انتخابات عمومی در ایران است و با توجه به نزدیک بودن انتخابات دوره آینده ریاست جمهوری، انتصاب آقای محصولی در این مرحله موضوعی مهم محسوب می شود.

احمدی نژاد

احمدی نژاد ادامه وضعیت موجود در وزارت کشور را به مصلحت ندانست

آقای محصولی در سخنان خود در جلسه روز سه شنبه مجلس گفت که "صیانت از آرای مردم را بر خود واجب می دانم" و افزود که در صورت کسب رای اعتماد مجلس، خواهدکوشید "انتخاباتی سالم، شکوهمند و با مشارکت حداکثری مردم، آزاد و قانونمند" را به اجرا بگذارد.

وی حفظ امنیت و رسیدگی به مناطق محروم و رسیدگی به نقاط آسیب دیده از سوانح طبیعی را یکی دیگر از برنامه های خود توصیف کرد.

آقای محصولی گفت پیشتر به برخی انتقادات نمایندگان مجلس به طور صادقانه پاسخ داده و آنان را قانع کرده است اما در صورتی که که رای اعتماد مجلس را کسب نکند، در مشاغل دیگر به خدمت ادامه خواهد داد.

در جلسه بررسی صلاحیت صادق محصولی، آقای احمدی نژاد در سخنانی در حمایت از وزیر پیشنهادی گفت که با آقای محصولی از سال 1356 و در جریان مبارزات دانشگاهی علیه نظام سابق ایران و سپس در دوران جنگ ایران و عراق آشنا بوده است.

آقای احمدی نژاد با اشاره به تغییرات اخیر در وزارت کشور گفت "پنج یا شش ماه است که در وزارت کشور دچار تزلزل هستیم و به همین دلیل امروز ما در وزارت کشور نیازمند فردی هستیم که کار را جمع و جور کند و سرعت کارها افزایش یابد."

وی صادق محصولی را فردی از نسل دوم انقلاب با "ذهنیتی مکتبی" توصیف کرد که توانایی اداره وزارت کشور دولت او را دارد و خطاب به نمایندگان گفت "مصلحت نیست که بیش از این وزارت کشور بدون مسئول ثابت بماند."

در جلسه روز سه شنبه، گروهی از نمایندگان در موافقت و مخالفت با انتصاب صادق محصولی به وزارت کشور سخن گفتند.

یکی از مسایلی که توسط مخالفان این انتصاب مطرح شد، فعالیت های بازرگانی آقای محصولی در گذشته بود و از جمله حشمت الله فلاحت پیشه، نماینده اسلام آباد غرب در مجلس، گفت که وزیر پیشنهادی فردی ثروتمند است که با معاملات نفت ارتباط داشته است.

این نماینده مجلس رد پیشنهاد انتصاب صادق محصولی به وزارت نفت در اوایل دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد را یادآور شد و گفت "سه سال پیش، مجلس هفتم به خاطر دغدغه هایی که داشت اجازه نداد شما وزیر شوید و این مجلس هم، مانند مجلس هفتم، اصولگراست."

در مقابل، محمد حسین فرهنگی، نماینده تبریز، در حمایت از وزیر پیشنهادی کشور گفت که آقای محصولی جامعیت لازم برای تصدی وزارت کشور را دارد.

سوابق محصولی

محمود احمدی نژاد ده روز پیش با ارسال نامه ای به مجلس، صادق محصولی را به عنوان فرد مورد نظر خود برای تصدی وزارت کشور معرفی کرده بود.

از زمان رای عدم اعتماد مجلس به علی کردان و برکناری وی از سمت وزارت کشور، اداره امور این وزارتخانه بر عهده سرپرست موقت قرار داشته است.

صادق محصولی چهل و نه سال سن دارد و متولد شهرستان ارومیه، مرکز استان آذربایجان غربی است.

وی دارای درجه مهندسی عمران از دانشگاه علم و صنعت، دانشگاه محل تحصیل آقای احمدی نژاد، است و از دانشگاه تهران نیز در رشته مدیریت بازرگانی مدرک فوق لیسانس گرفته است.

به نوشته ایرنا، آقای محصولی با جهاد سازندگی همکاری داشته و پیش از این در سمت های فرماندار شهرستان ارومیه، معاون استانداری آذربایجان غربی، فرماندهی سپاه پاسداران منطقه 5 (آذربایجان شرقی و غربی)، فرماندهی لشگر 6 ویژه سپاه پاسداران، معاون طرح و برنامه وزارت دفاع، و دبیر شورای مشورتی مجمع تشخیص مصلحت نظام خدمت کرده است.

این خبرگزاری به فعالیت های آقای محصولی در زمینه های تجاری اشاره ای نکرده اما افزوده است که وی از مشاوران محمود احمدی نژاد بوده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.