'چند عضو پژاک در ایران کشته و دستگیر شدند'

Image caption اعضای پژاک معمولا در مناطق مرزی ایران با ترکیه و عراق پناه می گیرند

منابع خبری در ایران، ازدستگیری "چهار عضو مسلح گروه پژاک" در یکی ازمحلات حاشیه ای شهر سنندج در استان کردستان و کشته شدن چند عضو دیگر این گروه که تبعه کشورترکیه معرفی شده اند، خبر داده اند.

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، دستگیر شدگان را سه مرد و یک دختر ۱۶ساله معرفی کرده که نیمه شب یکشنبه در محله ای موسوم به "تقتقان" شناسایی و دستگیر شده اند و تعدادی اسلحه و مهمات از آنها به دست آمده است.

همچنین خبرگزاری نیمه رسمی فارس، از قول حجت الله دمیاد، معاون سیاسی و امنیتی استانداری کرمانشاه خبر داده که چند نفر از اعضای گروه پژاک هم در درگیری با نیروهای ایرانی کشته شده اند.

با وجود این، پژاک، هنوز واکنشی با این گزارش های نشان نداده و منابع خبری مستقل، این اخبار را تایید نکرده اند.

حزب حیات آزاد کردستان (پژاک) خود را شاخه ایرانی حزب کارگران کردستان (پ ک ک) که در ترکیه فعالیت می کند، می داند. ترکیه حزب "پ ک ک" را غیر قانونی اعلام کرده است. دولت ایران هم پژاک را غیر قانونی می داند و اعضای آن را متهم می کند که فعالیت هایشان را با کمک و حمایت مالی آمریکا انجام می دهند.

اعضای مسلح این گروه، در شهرهای مرزی ایران در غرب این کشور، به خصوص منطقه کوهستانی "قندیل" که در منطقه تلاقی مرزهای ایران، ترکیه و عراق قرار دارد، پناه می گیرند.

اوایل خرداد ماه امسال، در شهر کردنشین سردشت در استان آذربایجان غربی، شش تن از اعضای سپاه پاسداران و دو تن از افراد نیروی انتظامی ایران به دست چریک های گروه پژاک کشته شدند.

همزمان با ایران، ارتش ترکیه نیز تاکنون چندین بار این کوهستان و نواحی همجوار خاک خود در کردستان عراق را هدف آتشبار توپخانه و بمباران هوایی قرار داده است.

مطالب مرتبط