ژنرال اسرائیلی می گوید گفتگو با ایران می تواند مفید باشد

اوباما
Image caption اوباما می گوید گفتگو با ایران می تواند دست آمریکا را تقویت کند

رئیس اطلاعات ارتش اسرائیل در اظهار نظری مغایر با دیدگاه وزیر خارجه این کشور، گفته است به عقیده او گفتگوی آمریکا با ایران برای متوقف کردن برنامه اتمی آن کشور می تواند فوایدی در بر داشته باشد.

باراک اوباما پیش از پیروزی در انتخابات آمریکا، آمادگی خود برای گفتگو با ایران پیرامون برنامه اتمی را اعلام کرده بود، موضعی که وزیر خارجه اسرائیل تلویحا به آن اعتراض کرد.

اما ژنرال آموس یادلین روز دوشنبه در نطقی در تل آویو که بخش هایی از آن توسط رادیو اسرائیل پخش شد گفت: "دیالوگ با ایران حین اصرار بر پارامترهای مشخص و تعریف شده برای متوقف کردن برنامه اتمی ایران لزوما منفی نیست."

او افزود: "اگر این شیوه شکست بخورد، ممکن است بیش از پیش تشخیص داده شود که تحریم ها و عملیات دیپلماتیک علیه ایران باید تشدید شود."

اظهارات وی در تغایر با دیدگاه زیپی لیونی وزیر خارجه اسرائیل قرار دارد که پس از پیروزی آقای اوباما گفته بود گفتگو با ایران می تواند نشانه ضعف تعبیر شود.

اما ژنرال یادلین گفت: "از نگاه من، گفتگو به معنی کوتاه آمدن از اصول نیست."

آقای اوباما نیز استدلال کرده است که دیپلماسی مستقیم با رهبران ایران باعث افزایش اعتبار آمریکا و سهل تر شدن امکان تحریم های گسترده تر بین المللی بر این کشور خواهد شد.

اهود اولمرت نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه بار دیگر جامعه بین المللی را ترغیب کرده بود تحریم ها علیه ایران را با "شدت بیشتر" اعمال کنند.

اسرائیل که تنها قدرت اتمی خاور میانه فرض می شود ایران را تهدیدی جدی برای موجودیت خود قلمداد می کند و می گوید برای جلوگیری از دستیابی این کشور به سلاح اتمی همه گزینه ها را مد نظر دارد. ایران اتهام تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی را رد می کند.

وزیر خارجه اسرائیل روز شش نوامبر گفته بود که گفتگو با ایران بر سر برنامه اتمی این کشور در حال حاضر می تواند مشکل آفرین باشد.

وی گفت: "گفتگو در این مقطع ممکن است به عنوان نشانه ضعف تعبیر شود."

او افزود: "آمریکا تحت رهبری اوباما آماده پذیرفتن یک ایران هسته ای نیست... اختلاف نظرهایی در ارتباط با مساله چگونگی جلوگیری از این وضع (اتمی شدن ایران) وجود دارد. فکر می کنم گفتگوی زودهنگام با ایران در زمانی که این کشور فکر می کند جهان تحریم ها را رها کرده است، مشکل زاست."

هرچند اوباما خواستار گفتگوی نامشروط با ایران بر سر برنامه اتمی این کشور شده است اما می گوید این نوع گفتگوها در زمان و مکانی که او صلاح بداند انجام خواهد شد.

او پیشتر در سال جاری در سفری به اسرائیل اخطار داد که ایران اگر به سلاح اتمی مجهز شود "تهدیدی عمیق" متوجه جهان و اسرائیل خواهد کرد.