گزارش جدید البرادعی درباره ایران منتشر شد

نشست شورای حکام آژانس 27 نوامبر امسال در وین برگزار می شود
Image caption نشست شورای حکام آژانس 27 نوامبر امسال در وین برگزار می شود

محمد البرادعی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارش جدید خود را در مورد پرونده اتمی ایران به شورای حکام این آژانس ارائه کرده است.

این گزارش که هنوز رسما منتشر نشده اما خبرگزاری های بین المللی به نسخه ای از آن دست یافته اند، خاطرنشان می کند که ایران کماکان به درخواست سازمان ملل مبنی بر تعلیق فعالیت های غنی سازی اورانیوم عمل نمی کند و در زمینه ارتباط احتمالی برخی از برنامه های هسته ای خود با فعالیت های نظامی، با بازرسان آژانس همکاری نمی کند.

این گزارش خاطرنشان می کند که این آژانس نتوانسته هیچ پیشرفت "اساسی" برای مطالعه در مورد جنبه های نظامی احتمالی برنامه هسته ای ایران داشته باشد.

در همین حال در اولین واکنش ایران به این گزارش، محمد سعیدی، معاون بین الملل سازمان انرژی اتمی ایران گفت که روابط کشورش و آژانس بر اساس معاهده ان پی تی (پیمان منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای) ادامه دارد. به گفته او بازرسان آژانس می توانند در این چارچوب از تاسیسات هسته ای ایران بازدید کنند.

گزارش آقای البرادعی در مورد ایران شامل تازه ترین تحولات پرونده هسته ای ایران از زمان آخرین گزارش او در سپتامبر امسال است.

در حالی که ایران همواره بر غیرنظامی بودن برنامه های هسته ای خود تاکید می کند، کشورهای غربی و به خصوص آمریکا، دولت ایران را به تلاش برای دستیابی به جنگ افزارهای اتمی متهم کرده اند.

منابع اطلاعاتی آمریکا و برخی کشورهای دیگر اسناد و مدارکی را، که به گفته آنان نشانه ارتباط برنامه های هسته و نظامی ایران است، در اختیار آژانس بین المللی قرار داده و خواستار رسیدگی به آنها شده اند. ایران همواره این ادعاها را رد کرده و آن را بی پایه خوانده است.

نشست شورای حکام آژانس 27 نوامبر امسال در وین برگزار می شود.

شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه هایی از ایران خواسته اند برخی از فعالیت های هسته ای خود، به خصوص غنی سازی اورانیوم را به حالت تعلیق در آورد اما جمهوری اسلامی این درخواست را رد کرده است.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست