محاکمه متهمان انفجار حسینیه شیراز برگزار می شود

زخمی حادثه شیراز
Image caption ممکن است خانواده کشته ها و زخمی ها در جلسه محاکمه حضور یابند

محاکمه تعدادی از بازداشت شدگان به اتهام دست داشتن در انفجار اوایل سال جاری در حسینیه رهپویان وصال شیراز روز شنبه، دوم آذر، آغاز می شود.

به نقل از معاون امنیت دادسرای عمومی و انقلاب تهران گزارش شده است که محاکمه هفت تن از متهمان پرونده بمب گذاری شیراز بامداد روز شنبه آینده در دادگاه انقلاب برگزار می شود و احتمال دارد اعضای خانواده کشته شدگان و زخمی های این واقعه نیز بتوانند در جلسه محاکمه حضور یابند.

خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا به نقل از این مقام قضایی نوشته است که پرونده بمب گذاری شیراز بیش از بیست متهم دارد که برای هفت تن از آنان تقاضای مجازات اعدام شده است.

به گفته وی، تحقیقات در مورد سایر متهمان پرونده ادامه دارد و با تکمیل این تحقیقات، برای آنان هم دادخواست صادر و پرونده به دادگاه ارسال می شود.

معاون امنیت دادسرای عمومی و انقلاب تهران در مورد نحوه برگزاری محاکمه توضیح بیشتری نداده و مشخص نکرد که آیا جلسات دادگاه علنی خواهد بود یا اینکه محدودیت هایی برای حضور رسانه ها و نمایندگان نهادهای علاقمند به دنبال کردن این پرونده منظور خواهد شد.

در زمینه شرایط برگزاری جلسات محاکمه، روند تکمیل پرونده و دسترسی متهمان به وکیلان مدافع و حمایت های قضایی نیز اطلاعی در دست نیست.

انفجار در حسینیه شیراز روز 12 آوریل (24 فروردین) سال جاری روی داد و چند هفته بعد، غلامحسین محسنی اژه ای، وزیر اطلاعات، از دستگیری عوامل اصلی انفجار در یکی از شهرهای شمال ایران خبر داد و افزود که ارتباط آنان با کشورهای خارجی محرز شده است.

انفجار ابهام آور

روز 12 ماه آوریل هنگام برگزاری مراسم هفتگی یک گروه مذهبی موسوم به کانون رهپویان وصال در حسینیه سید الشهدا ، واقع در بلوار زرهی شیراز، انفجاری روی داد که تلفاتی برجای گذاشت.

Image caption اژه ای نتیجه گیری شورای امنیت کشور در مورد علت انفجار را رد کرد

براساس گزارش های بعدی، در این حادثه دوازده نفر کشته و دهها نفر دیگر زخمی شدند.

در ساعات پس از وقوع انفجار، از قول برخی حاضران گزارش شد که فردی را هنگام قرار دادن یک کیف در نقطه ای در حسینیه مشاهده کرده بودند و این احتمال مطرح شد که این کیف حامل مواد منفجره بوده است.

با اینهمه، چند روز بعد شورای امنیت کشور با صدور اطلاعیه ای این اظهارات را بی اساس خواند و اعلام کرد که "انفجار هرگونه بمب یا انتقال مواد انفجاری از بیرون توسط عوامل و عناصر معاند اعم از داخلی و خارجی در این حادثه منتفی است."

اطلاعیه شورای امنیت کشور این احتمال را مطرح کرد که علت انفجار وجود مهمات جنگی در حسینیه بوده باشد که برای برگزاری نمایشگاه بزرگداشت کشته شدگان جنگ ایران و عراق در این محل قرار داده شده بود.

پیش از آن نیز معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور تاکید کرده بود که شواهدی در مورد دخالت عمدی در ماجرای انفجار در حسینیه سیدالشهدای شیراز وجود نداشته است.

با اینهمه، چند هفته بعد، قربانعلی دری نجف آبادی، دادستان کل، در مصاحبه ای گفت که افرادی در ارتباط با "بمب گذاری" در این حسینیه دستگیر شده اند و افزود که "همگی به ارتباط خود با آمریکا و اسرائیل اعتراف کرده اند."

گسترش دامنه توطئه

آقای دری نجف آبادی در مورد بازداشت شدگان گفت که این افراد "قبلا عقاید و نظرات خود را از طریق کتب و سایر رسانه ها منتشر کرده اند اما این بار عقاید خود را از طریق بمب گذاری به مرحله اجرا درآوردند."

Image caption به گفته دادستان کل بمبگذاران قبلا نظرات خود را منتشر کرده بودند

وی توضیح نداد که عقاید این افراد چه بوده و در چه رسانه و در چه کتاب هایی انتشار یافته و به چه دلیل از انتشار این مطالب جلوگیری به عمل نیامده بود.

دادستان کل افزود افرادی که در این انفجار دست داشتند "مزدورات سکولاری هستند که تفکرات ضد اسلامی و ضد انقلابی دارند"

آقای دری نجف آبادی در این مصاحبه اعلام داشت که برنامه این افراد محدود به استان فارس نبوده و قرار بود شهرهای دیگری نیز هدف بمب گذاری قرار گیرد.

پیش از آن، وزارت اطلاعات با انتشار خبر بازداشت دوازده نفر در استان های فارس، خوزستان، گیلان، آذربایجان غربی و تهران در ارتباط با بمب گذاری شیراز، آنان را متهم کرد ه بود که قصد بمب گذاری در چند مرکز علمی، آموزشی و مذهبی را داشته اند.

همزمان، رئیس کل دادگستری استان فارس، ظاهرا به منظور تاکید بر ارتباط بازداشت شدگان با کشورهای خارجی، گفت که جمهوری اسلامی قصد دارد علیه دولت هایی که، به گفته وی، در انفجار حسینیه سید الشهدا دست داشته اند به مراجع بین المللی شکایت کند.

از پیگیری این شکایت نیز خبر دیگری انتشار نیافت.

مطالب مرتبط