متکی: صبر می کنیم تا ۲۱ ژانویه سیاست های آمریکا اعلام شود

منوچهر متکی
Image caption ایران به انتخاب آقای اوباما واکنش مثبتی نشان داده است

منوچهر متکی وزیر امورخارجه ایران درباره احتمال مذاکره ایران و آمریکا در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما گفته است که کشورش در انتظار است تا سیاست های آقای اوباما اعلام شود.

آقای متکی گفت: "معمولا روسای جمهور آمریکا در زمان انتخابات و زمانی که در کاخ سفید هستند مواضع متفاوتی را اتخاذ می‌کنند و ترسیم نمودار این تفاوت‌ها جالب است. لذا ما ترجیح می‌دهیم صبر کنیم تا ببینیم در کاخ سفید و در ۲۱ ژانویه سیاست‌های اعلامی چه خواهد شد."

وزیر امور خارجه ایران گفته که بسیاری از مردم آمریکا به عنوان "یک شانس" به باراک اوباما رئیس جمهور منتخب آمریکا نگاه می‌کنند.

آقای اوباما روز ۲۰ ژانویه مراسم تحلیف ریاست جمهوری را به جا می آورد و پس از آن اداره امور آمریکا را از کاخ سفید که مقر روسای جمهوری آمریکا است، آغاز می کند.

مقام های ایرانی از انتخاب آقای اوباما به عنوان رئیس جمهور جدید این کشور محتاطانه استقبال کردند اما محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری این کشور، در اقدامی بی سابقه با ارسال نامه ای به آقای اوباما انتخاب او را تبریک گفت.

باراک اوباما اعلام کرده که به نامه تبریک رئیس جمهوری ایران پاسخ مناسبی خواهد داد.

مقام های ایران تاکنون در چندین نوبت اعلام کرده اند که در انتظار تغییر سیاست های آمریکا در قبال ایران هستند.

حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز دوشنبه ۲۷ آبان گفته بود کشورش در انتظار است که ببینید آیا تغییر جدی در رویکردهای آمریکا که باراک اوباما در شعارهای انتخاباتی خود مطرح کرده حاصل می‌شود یا خیر؟

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران درباره برقراری روابط سیاسی میان ایران و آمریکا هم گفته بود که درباره آن موضوع نباید عجله کرد. "همان طور که پیش از این هم اشاره شد آقای اوباما هم برای بررسی و اعلام موضع درباره ایران وقت خواسته است."

مطالب مرتبط