07:25 گرينويچ - پنج شنبه 20 نوامبر 2008 - 30 آبان 1387

سعیدی: همکاری ایران با آژانس ادامه خواهد داشت

سعیدی

سعیدی: تهران در چارچوب تعهدات خود تعامل خواهد داشت

یک مقام ایرانی بر ادامه همکاری جمهوری اسلامی با آژانس بین المللی انرژی اتمی در چارچوب تعهدات کنونی این کشور تاکید کرده است.

در واکنش به گزارش اخیر محمد البرادعی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد فعالیت های هسته ای ایران، روز پنجشنبه، 20 نوامبر (30 آبان)، خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - اظهارات محمد سعیدی، معاون سازمان انرژی اتمی ایران، را گزارش کرد که گفته است "تهران در چارچوب تعهدات حقوقی خود با آژانس تعامل جامع و سازنده خواهد داشت."

آقای سعیدی گفته است که گزارش اخیر آقای البرادعی نشان می دهد که ایران در چارچوب معاهده منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای - ان پی تی - با آژانس بین المللی همکاری های لازم را کرده است.

وی افزود که این همکاری همچنان ادامه خواهد یافت و بازرسان آژانس خواهند توانست در چارچوب این معاهده از مراکز هسته ای ایران بازدید کنند.

اما علیرغم این اظهارات مقامات ایرانی، وزارت خارجه اسراییل در بیانیه ای گفته است که ایران همچنان دست به فریبکاری می زند و اکنشهای ایران نمی تواند نگرانیهای جامعه بین المللی را درباره هدف واقعی ایران از برنامه های هسته ایش را از بین ببرد.

بیانیه وزارت خارجه اسراییل گزارش آژانس بین المللی اتمی را نشان دهنده تلاش ایران برای دستیابی به بمب اتمی دانست.

ایران همواره تاکید می کند که برنامه اتمی این کشور صلح آمیز است و با هدف تولید بمب اتمی نیست.

گفتگو با منصور فرهنگ استاد دانشگاه در آمريکا

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

در بخش هایی از گزارش مدیرکل آژانس بین المللی از ایران خواسته شده است تا به قطعنامه های مصوب شورای امنیت عمل کند و در مورد گزارش های حاکی از احتمال انجام مطالعاتی در مورد جنبه های نظامی برنامه های هسته ای این کشور - موسوم به مطالعات ادعایی - نیز توضیحات لازم را بدهد.

قطعنامه های مصوب شورای امنیت از ایران می خواهد تا برنامه غنی سازی اورانیوم را به حالت تعلیق در آورد اما جمهوری اسلامی این درخواست را مغایر حقوق خود به عنوان یکی از امضا کنندگان ان پی تی دانسته و این قطعنامه ها را غیرقانونی خوانده است.

معاون سازمان انرژی اتمی ایران گفت "در مورد آنچه که به عنوان خواسته های شورای امنیت در این گزارش مطرح شده است، با توجه به اینکه ایران مدالیته را به طور کامل اجرا کرده است، موضوع باقیمانده ای در این چارچوب وجود ندارد."

اشاره آقای سعیدی به توافق ایران با آژانس برای همکاری در زمینه رفع ابهام های باقیمانده در مورد برنامه های هسته ای این کشور است.

اختلاف نظر ایران و شورای امنیت

مقامات جمهوری اسلامی گفته اند که این توافق را به طور کامل اجرا کرده اند که به معنی فیصله یافتن موضوع هسته ای ایران است و تاکید کرده اند که پرونده مربوط به این فعالیت ها باید از دستور کار شورای امنیت خارج شود.

پس از انتشار گزارش اخیر محمد البرادعی نیز علی اصغر سلطانیه، نماینده جمهوری اسلامی در آژانس، تاکید کرد که این کشور تنها خواست هایی را قابل اجرا می داند که در چارچوب معاهده ان پی تی باشد.

البرادعی

البرادعی از ایران خواسته به قطعنامه شورای امنیت عمل کند

در مقابل، کشورهای عضو شورای امنیت، به خصوص کشورهای غربی، خواستار اجرای قطعنامه های مصوب شورا بوده و بر تعلیق غنی سازی اورانیوم در ایران تاکید کرده اند.

آقای سعیدی با تکرار موضع ایران گفت که درخواست های آژانس از این پس در چارچوب معاهده ان پی تی انجام پذیر خواهد بود و افزود که "به نظر می رسد که آژانس باید رفته رفته در همین چارچوب تعامل خود را با جمهوری اسلامی تنظیم کند."

مدیرکل آژانس بین المللی در گزارش خود گفته که بازرسان این نهاد نتوانسته اند انحراف ایران را از برنامه های صلح آمیز هسته ای تایید کنند اما در عین حال، از 'همکاری ناکافی' جمهوری اسلامی در ارتباط با 'مطالعات ادعایی' نیز ابراز ناخرسندی کرده است.

وی از ایران خواسته است تا امکان دسترسی آژانس به اطلاعات شفاف و افراد مرتبط با این مطالعات را فراهم سازد و همچنین، به پروتکل الحاقی، شامل اجازه بازرسی سرزده توسط بازرسان آژانس، عمل کند.

این گزارش تاکید می کند که جمهوری اسلامی برخلاف مصوبات شورای امنیت به فعالیت های غنی سازی اورانیوم ادامه داده و از ایران می خواهد تا به اقدامات لازم برای جلب اعتماد بین المللی نسبت به صلح آمیز بودن برنامه هسته ای خود مبادرت ورزد.

نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی روز 27 نوامبر در مقر این نهاد در وین، پایتخت اتریش، کار خود را آغاز می کند و بررسی گزارش مدیرکل آژانس در مورد ایران در دستور کار این اجلاس قرار دارد.

گزارش آقای البرادعی همچنین حاوی نظرات آژانس در مورد برنامه های اتمی در سوریه نیز بوده است که در نشست شورای حکام مطرح خواهد شد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.