سفیر ایران: 'ایرانی بازداشت شده در عراق آزاد شد'

سربازان آمریکایی در عراق
Image caption نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا یک شهروند ایرانی را به ظن عضویت در سپاه قدس ایران بازداشت کرده بودند.

مقامات ایران از آزادی یک شهروند این کشور خبر می دهند که روز سه شنبه در عراق به ظن دست داشتن در قاچاق اسلحه دستگیر شده بود.

حسن کاظمی قمی، سفیر ایران در بغداد، به خبرگزاری جمهوری اسلامی گفته است این شخص صبح پنجشنبه به سفارت ایران تحویل داده شد.

به گزارش ایرنا این فرد "نادر قربانی" نام دارد که به عنوان "ناظر پشتیبان پروژه های بازسازی در عتبات عالیات" در عراق فعالیت داشته است.

پیش تر ارتش آمریکا با انتشار بیانیه ای اعلام کرده بود "یک افسر ارشد عضو سپاه پاسداران ایران" را به ظن "مشارکت در تسهیل ارسال سلاح های ایرانی به عراق" در فرودگاه بین المللی بغداد بازداشت کرده است.

در این بیانیه نام فرد دستگیر شده ذکر نمی شد و ادعا شده بود او "مقدار نامشخصی کوکائین" نیز با خود داشته است.

سفیر ایران که این دستگیری را "امری تکراری در چهارچوب عملیات روانی برای تخریب روابط ایران و عراق" خوانده، به نقل از مقامات عراقی گفته است: آمریکایی ها علت دستگیری فرد یاد شده را "تشابه اسمی" عنوان کرده اند.

این در حالی است که در بیانیه ارتش آمریکا آمده بود: گمان می رود فرد بازداشت شده عضو سپاه قدس ایران باشد که در پوشش فعالیت ساختمانی و بازسازی اماکن مذهبی در عراق، از طریق پنهان کردن تسلیحات نظامی در میان مصالح ساختمانی به قاچاق آنها به درون عراق مشغول بوده است.

سپاه قدس، واحدی از سپاه پاسداران است که خارج از مرزهای ایران عمل می کند.

ارتش آمریکا از مدت ها پیش این واحد را به تسلیح، آموزش دادن و تأمین مالی شبه نظامیان عراقی به منظور دامن زدن به خشونت های فرقه ای عراق متهم می کند.

ایران همواره این اتهامات را رد کرده است.

مطالب مرتبط