تلاش تازه برای آگاهی از سرنوشت شهروند ناپدید شده آمریکایی در کیش

رابرت لوینسون
Image caption گفته می شود آقای لوینسون مارس 2007 برای کسب و کار شخصی به ایران سفر کرد

بیل نلسون نماینده ایالت فلوریدا در مجلس سنای آمریکا از کنگره و متحدان آمریکا خواسته است ایران را در ارتباط با پرونده مامور سابق اف بی آی که در این کشور ناپدید شد تحت فشار قرار دهند.

رابرت لوینسون ساکن شهر کورال اسپرینگز در ایالت فلوریدا آخرین بار در ماه مارس 2007 در جزیره کیش ایران مشاهده شد. گفته می شود وی که صاحب یک شرکت امنیتی است به نمایندگی از سوی یکی از مشتریانش برای کسب اطلاعات در مورد قاچاق سیگار به آنجا سفر کرده بود.

اکنون آقای نلسون پیش نویس قطعنامه ای را مطرح کرده است که از جمله از ایران می خواهد نتیجه تحقیقات در مورد سرنوشت رابرت لوینسون را در اختیار پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) بگذارد.

کریستین لوینسون همسر آقای لوینسون که برای کسب اطلاعات در مورد شوهرش یک بار به ایران سفر کرده است می گوید هنوز هیچ اطلاعی از سرنوشت او ندارد.

در قطعنامه پیشنهادی سناتور نلسون آمده است: "ما از دولت آمریکا و دوستان و متحدان خود می خواهیم مساله آقای لوینسون را در هر فرصت و هر سطح با مقام های ایرانی مطرح کنند."

این قطعنامه می افزاید: "علیرغم اختلافات جدی ما با ایران، گفتگو با ایران برای تضمین بازگشت سلامت این شهروند آمریکایی - رابرت لوینسون - جنبه حیاتی دارد."

آقای نلسون می گوید که محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران روز 28 ژوئیه در مصاحبه با برنامه خبری شبکه "ان بی سی" گفته بود دولت او آماده است در مورد پرونده لوینسون با پلیس آمریکا همکاری کند.

قطعنامه آقای نلسون از ایران می خواهد به این سخن عمل کرده و هرگونه شواهدی درباره موضوع را در اختیار دولت آمریکا قرار دهند.

دولت ایران از سرنوشت آقای لوینسون اظهار بی اطلاعی می کند. مقام های جمهوری اسلامی برخی گزارش ها در مورد دستگیری لوینسون در ایران را تکذیب کرده اند.

با این حال آمریکا نسبت به بی اطلاعی مقام های ایرانی ابراز تردید کرده است. دولت آمریکا می گوید شماره پرواز و ساعت دقیق فرود هواپیمای رابرت لوینسون در جزیره کیش را در اختیار مقام های ایرانی قرار داده است.

رابرت لوینسون، 59 ساله، زمانی در بخش مبارزه با جرائم سازمان یافته اف بی آی کار می کرد اما در سال 1998 از آن سازمان بازنشسته شد. به گفته مقام های آمریکایی وی ماه مارس 2007 برای کسب و کار شخصی وارد جزیره کیش شد و چندی بعد ناپدید شد.

سفر به جزيره کيش حتی برای شهروندان آمريکايی آزاد است و نيازی به اخذ رواديد از کنسولگری ايران ندارد.

مطالب مرتبط