14:07 گرينويچ - جمعه 21 نوامبر 2008 - 01 آذر 1387

رفسنجانی: از رفتار شورای امنیت و آژانس شاکی هستیم

رفسنحانی

به گفته آقای رفسنجانی، آژانس حتما باید بی طرف باشد و دو پهلو حرف نزند

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در خطبه های نماز جمعه تهران در واکنش به آخرین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته است: "تهران از رفتار شورای امنیت و آژانس بین المللی انرژی هسته ای شاکی است."

آقای رفسنجانی با اشاره به گزارش محمد البرادعی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: "متاسفانه البرادعی همچنان دو پهلو حرف می زند، وی از یک سو تائید کرده است که فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی ایران صلح آمیز است و هیچگونه انحرافی ندارد و از سوی دیگر درخواست هایی دارد که در چارچوب توافقات ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی نیست."

در گزارش مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی که روز چهارشنبه نوزدهم نوامبر (29 آبان) منتشر شد، از ایران خواسته شده است تا به قطعنامه های مصوب شورای امنیت عمل کند و در مورد گزارش هایی حاکی از احتمال انجام مطالعاتی در مورد جنبه های نظامی برنامه های هسته ای این کشور - موسوم به مطالعات ادعایی - نیز توضیحات لازم را بدهد.

گزارش رادیویی

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به بخشی از گزارش آژانس که بر انتقال اطلاعات ایران به آژانس بین المللی انرژی تاکید دارد، گفته است: "با این حال آمریکایی ها مدعی هستند که ایران فعالیت های غیر صلح آمیز خود را اعلام نکرده است."

آقای رفسنجانی این بخش از گزارش را "ادعای آمریکایی ها" دانسته و گفته است: "آنها (آمریکایی ها) اسناد مورد ادعای خود را در اختیار آژانش هم قرار نمی دهند و صرفا مدعی هستند که ایران باید به اتهامات واهی پاسخ دهد."

آقای رفسنجانی تاکید کرده است که آژانس حتما باید بی طرف باشد و دو پهلو حرف نزند.

قطعنامه های مصوب شورای امنیت از ایران می خواهد تا برنامه غنی سازی اورانیوم را به حالت تعلیق در آورد اما جمهوری اسلامی این درخواست را مغایر حقوق خود به عنوان یکی از امضا کنندگان ان پی تی دانسته و این قطعنامه ها را غیرقانونی خوانده است.

مدیرکل آژانس بین المللی در گزارش خود گفته که بازرسان این نهاد نتوانسته اند انحراف ایران را از برنامه های صلح آمیز هسته ای تایید کنند اما در عین حال، از 'همکاری ناکافی' جمهوری اسلامی در ارتباط با 'مطالعات ادعایی' نیز ابراز ناخرسندی کرده است.

آقای رفسنجانی که به تازگی با دومینیک دوویلپن نخست وزیر سابق فرانسه در تهران دیدار کرده، گفته است که نخست وزیر سابق فرانسه گفته که اگر ایران در زمینه هسته ای با دنیا همکاری کند، غرب نیز با ایران همکاری خواهد کرد.

اما رئیس مجمع تشخیص مصلحت افزود: در پاسخ به نخست وزیر سابق فرانسه گفتم :"شما باید اول زورگویی را کنار بگذارید."

آقای رفسنجانی در نماز جمعه خطاب به کشورهایی که بر همکاری ایران و آژانس تاکید دارند، گفته است: "ما منهای خواست کشورها، طبق قانون و مقررات به همکاری خود با آژانس بین المللی انرژی اتمی ادامه می دهیم."

در تازه ترین گزارش البرادعی از ایران خواسته شده تا امکان دسترسی آژانس به اطلاعات شفاف و افراد مرتبط با این مطالعات را فراهم سازد و همچنین، به پروتکل الحاقی، شامل اجازه بازرسی سرزده توسط بازرسان آژانس، عمل کند.

گزارش آژانس تاکید دارد که جمهوری اسلامی برخلاف مصوبات شورای امنیت به فعالیت های غنی سازی اورانیوم ادامه داده و از ایران می خواهد تا به اقدامات لازم برای جلب اعتماد بین المللی نسبت به صلح آمیز بودن برنامه هسته ای خود مبادرت ورزد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.