میلیبند: ایران جدی ترین تهدید جهانی در سال آینده

میلیبند، سولانا
Image caption میلیبند برای اتمی ایران را جدی ترین تهدید خوانده و سولانا نسبت به آن ابراز نگرانی کرده است

در پی گزارش تازه آژانس اتمی سازمان ملل درباره برنامه اتمی ایران که از عدم همکاری ایران برای رفع ابهامات این سازمان حکایت دارد، وزیر خارجه بریتانیا نه فقط این برنامه را "جدی ترین تهدید" برای جهان دانسته، بلکه رفتار ایران را تهدیدی برای نظم جهانی توصیف کرده است.

دیوید میلیبند روز جمعه طی نطقی در شمال انگلستان گفت که رویارویی پیرامون برنامه اتمی ایران - که این کشور اصرار دارد اهداف آن صلح آمیز است - باید فورا حل شود.

وی گفت: "در سال آینده، جدی ترین تهدید برای نظم جهانی...از اقدامات ایران نشات خواهد گرفت. خودداری این کشور از برطرف کردن نگرانی های جامعه بین المللی در مورد غنی سازی اتمی در ایران، خطر راه انداختن یک مسابقه تسلیحاتی در سراسر خاور میانه را در بر دارد."

به گزارش آسوشیتدپرس آقای میلیبند گفت که اگر ایران بر برنامه خود پافشاری کند، مصر، عربستان سعودی، ترکیه و سایرین ممکن است مجبور شوند مساله دستیابی به سلاح اتمی برای دفاع از منافع خود را مد نظر قرار دهند.

وزیر خارجه بریتانیا گفت که قدرت های جهانی باید برای فشار بر ایران جهت دست برداشتن از غنی سازی اورانیوم بیشتر تلاش کنند و افزود: "لازمه حل آن این است که جهان از قدرت اقتصادی استفاده کند تا بر نیاز به نظم تاکید شود، تا از توسل به قدرت نظامی پرهیز شود."

'ارقامی مشکل آفرین' خاویر سولانا مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز که هدایت مذاکرات با ایران را به عهده داشته است در همین روز گفت که گزارش تازه آژانس اتمی دایر بر عدم همکاری ایران با درخواست ها برای متوقف کردن بخش های حساس برنامه اتمی اش او را "نگران" کرده است.

وی گفت: "من از گزارش آژانس در وین نگران هستم.... و برخی از ارقام ارائه شده درباره شمار سانتریفوژها، مشکل آفرین است."

فرانسه نیز روز جمعه به این گزارش واکنش نشان داد و ایران را ترغیب به تعلیق بخش های حساس برنامه اتمی اش کرد.

اریک شوالیه سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در بیانیه ای گفت: "عناصر تشریح شده توسط آژانس اتمی سازمان ملل درباره تسلیحاتی کردن برنامه ایران جدی ترین تهدیدها را درباره برنامه اتمی ایران به وجود می آورد. رفتار ایران این نگرانی ها را بیش از پیش تشدید می کند."

در گزارش تازه آژانس آمده است که ایران در نظر دارد از اوایل سال آینده میلادی نصب 3000 سانتریفوژ دیگر (دستگاه غنی سازی اورانیوم) را آغاز کند. این علاوه بر 2200 سانتریفوژ دیگری است که هم اکنون به تدریج وارد سیستم شده و به 3800 سانتریفوژی که تا ماه سپتامبر در نطنز نصب و راه اندازی شده بود اضافه می شود.

این گزارش همچنین می گوید ایران 630 کیلوگرم اورانیوم غنی شده با غلظت پایین ذخیره کرده است.

این گزارش می گوید "در نتیجه فقدان همکاری ایران در ارتباط با مطالعات ادعایی و سایر مسائل باقی مانده کلیدی که مایه نگرانی جدی است، آژانس نتوانسته است پیشرفت ملموسی به دست آورد."

منظور از "مطالعات ادعایی" اشاره به مجموعه ای از اطلاعات جاسوسی است که برخی کشورها در اختیار آژانس قرار داده اند و ظاهرا حاکی از آن است که ایران در زمینه های نظامی مرتبط با برنامه های هسته ای مطالعاتی انجام داده است.

ایران در واکنش به گزارش محمد البرادعی مدیر آژانس اتمی گفت که به وظایف قانونی خود در برابر آژانس عمل کرده و درخواست های آژانس در زمینه مطالعات ادعایی "غیرمعقول" است.

علی اصغر سلطانیه نماینده ایران در آژانس اتمی سازمان ملل به خبرگزاری فارس گفت: "گزارش البرادعی نشان می دهد که ایران به عنوان یک کشور مسئول در این چارچوب های قانونی وظایف خود را به طور کامل انجام داده است بنابراین انتظاراتی فراتر، غیرمعقول و غیرقابل اجراست."

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست