ایران به گزارش نیویورک تایمز واکنش نشان داد

محمود احمدی نژاد در بازدید از تاسیسات غنی سازی نطنز ، آوریل 2008
Image caption نیویورک تایمز نوشت که پیشرفت ایران به سوی ظرفیت ساخت سلاح اتمی عمدتا نمادین است

ایران روز جمعه گزارش تحلیلی نیویورک تایمز دایر بر پیشرفت این کشور به سوی ظرفیت ساخت بمب اتمی که بر گزارش تازه آژانس بین المللی انرژی اتمی استوار است را بی پایه خوانده است.

آژانس اتمی سازمان ملل این هفته در گزارشی نوشت که ایران 630 کیلوگرم اورانیوم غنی شده با خلوص پایین ذخیره کرده است.

نیویورک تایمز روز پنجشنبه به نقل از تحلیلگران نوشت که این مقدار اورانیوم غنی شده آنقدر هست که در صورت غنی سازی بیشتر بتوان با آن "یک" بمب اتمی تولید کرد.

اما علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین، بدون آنکه مستقیما به گزارش نیویورک تایمز اشاره کند به خبرنگاران گفت: "این اطلاعات اصلا پایه فنی ندارد و اطلاعاتی غلط و گمراه کننده در اختیار عموم قرار می دهد."

او افزود: "در نطنز (تاسیسات اصلی غنی سازی ایران) تمامی مواد تولید شده در داخل ظروف سربسته ای که با فک آژانس اتمی سازمان ملل مهر و موم شده قرار می گیرد و تحت نظارت دوربین هاست. همینکه کسی بخواهد به اینها دست بزند، یک ثانیه بعد همه جهان باخبر شده اند."

به گزارش خبرگزاری رسمی ایرنا وی همچنین گفت: "تمامی محافل علمی جهان می دانند که غیرممکن است یک کشوری ولو با سابقه چند دهه غنی سازی، بتواند یک شبه تنظیم، شکل و چیدمان سانتریفوژ را طوری تغییر دهد که یکباره از غلظت پایین به غنای بالا و مناسب برای ساخت سلاح هسته ای تبدیل شود."

نیویورک تایمز در گزارش روز 20 نوامبر خود با اشاره به اینکه براساس گزارش آژانس اتمی، ایران 630 کیلوگرم اورانیوم غنی شده در اختیار دارد نوشت: "چندین کارشناس گفتند که این برای یک بمب کافی است، اما گوشزد کردند که این پیشرفت عمدتا جنبه نمادین دارد، زیرا ایران باید گام های اضافی بردارد. این کشور نه تنها باید موافقتنامه های بین المللی خود را زیر پا بگذارد و بازرسان را اخراج کند، بلکه باید این سوخت را خالص تر کند و آن را در یک کلاهک قرار دهد - پیشرفتی فنی که متخصصان غربی شک دارند ایران هنوز به آن دست یافته باشد."

از جمله ریچارد ال گاروین، فیزیکدان ممتاز اتمی که به اختراع بمب هیدروژنی کمک کرد به این روزنامه گفت: "آنها آشکارا ماده کافی برای یک بمب را در اختیار دارند. آنها می دانند غنی سازی را چگونه باید انجام داد. اینکه چگونگی طراحی بمب را بدانند یا نه، مساله دیگری است."

ایران علیرغم اتهامات غرب پافشاری می کند که برنامه اتمی را برای کاربردهای صلح آمیز همچون تولید برق می خواهد و نه ساخت بمب اتمی.

گزارش نیویورک تایمز که به قلم دو تن از تحلیلگران ارشد آن دیوید سنگِر و ویلیام برود نگاشته شده است اشاره می کند که ایران علیرغم تهدید برخی از مقام هایش تاکنون از فعالیت بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی در این کشور جلوگیری نکرده است.

اما می افزاید: "با این حال، برای رئیس جمهور منتخب باراک اوباما، گزارش آژانس پررنگ کننده ابعاد مشکلی است که او روز 20 ژانویه به ارث خواهد برد: یک برنامه اتمی در ایران که نه تنها بسیاری از ایرادهای فنی آن در زمینه غنی سازی اورانیوم برطرف شده، بلکه این کشور اکنون می تواند به جرات ادعا کند که ماده کافی برای ساخت یک بمب در صورت شکست مذاکرات با اروپا و آمریکا را در اختیار دارد."

اما آقای سلطانیه این نتیجه گیری را زیر سوال برد: "این مساله که اطلاعات نادرست را به عناوینی همچون 'نظر دانشمندان و متخصصان هسته ای' می دهند جای تاسف دارد و لازم است که جامعه دانشگاهی و متخصصان جهان به چنین اظهارات غیرعلمی و غیرفنی اعتراض کنند."

آقای سلطانیه اصرار کرد که این گزارش نادرست است "به ویژه آنکه تمام تاسیسات، سانتریفوژها و ماشین ها در ایران تحت نظر و کنترل 24 ساعته دوربین های آژانس است و امکان هر گونه تغییر در آنها وجود ندارد."

این درحالی است که نیویورک تایمز همان ابتدای گزارش خود صریحا اشاره می کند که یکی از شروط لازم برای حرکت ایران به سوی ساخت سلاح اتمی، نقض موافقتنامه های بین المللی و اخراج بازرسان از این کشور است.

در گزارش تازه محمد البرادعی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، که روز چهارشنبه در اختیار شورای حکام آژانس قرار گرفت آمده است که ایران در نظر دارد از اوایل سال آینده میلادی نصب 3000 سانتریفوژ دیگر را آغاز کند.

این علاوه بر 2200 سانتریفوژ دیگری است که هم اکنون به تدریج وارد سیستم شده و به 3800 سانتریفوژی که تا ماه سپتامبر در نطنز نصب و راه اندازی شده بود اضافه می شود.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست