درخواست اعدام برای سه متهم انفجار شیراز

دادگاه متهمان انفجار شیراز
Image caption دادگاه متهمان در نوبت صبح به صورت علنی برگزار شده است

دادگاه رسیدگی به اتهام عاملان انفجار شیراز روز شنبه دوم آذر در تهران آغاز شده و نماینده دادستان عمومی و انقلاب تهران، برای سه نفر از متهمان، تقاضای مجازات اعدام کرده است.

به گفته مقام های قضایی در ایران، این پرونده فعلا هفت متهم دارد که در حال حاضر رسیدگی به اتهام سه نفر از آنها آغاز شده است.

رسانه های ایران خبر داده اند که متهمان در دادگاه علنی و با حضور وکلای تسخیری در حال محاکمه هستند اما ایرنا خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی اعلام کرده که جلسه دادگاه در نوبت عصر روز شنبه به صورت غیر علنی خواهد بود.

اتهام اصلی این افراد انفجار در شیراز است که ۲۴ فروردین امسال در حسینیه موسوم به رهپویان وصال رخ داد و طی آن ۱۴ نفر کشته و ۲۰۰ نفر مجروح شدند.

ایرنا، خبر داده که بر اساس کیفر خواستی که روز شنبه در دادگاه قرائت شد، این هفت نفر به سب النبی (اهانت مستقیم به پیامبر اسلام)، فساد فی الارض از طریق عضویت متهمان در یک انجمن تروریستی مستقر در خارج از ایران، همکاری با گروه های محارب(دشمن)، اقدام جهت براندازی حکومت اسلامی، تهیه سلاح و مهمات، ساخت بمب، مشارکت در طراحی انفجار در سایر نقاط کشور و شرب خمر، متهم شده اند.

پیشتر معاون امنیت دادسرای عمومی و انقلاب تهران که پرونده بمب گذاری شیراز بیش از بیست متهم دارد که برای هفت تن از آنان تقاضای مجازات اعدام شده است.

به گفته او، تحقیقات در مورد سایر متهمان پرونده ادامه دارد و با تکمیل این تحقیقات، برای آنان هم دادخواست صادر و پرونده به دادگاه ارسال می شود. چند هفته پس از انفجار شیراز، غلامحسین محسنی اژه ای، وزیر اطلاعات، از دستگیری عوامل اصلی انفجار در یکی از شهرهای شمال ایران خبر داد و افزود که ارتباط آنان با کشورهای خارجی محرز شده است. براساس گزارش های بعدی، در این حادثه دوازده نفر کشته و دهها نفر دیگر زخمی شدند.

در ساعات پس از وقوع انفجار، از قول برخی حاضران گزارش شد که فردی را هنگام قرار دادن یک کیف در نقطه ای در حسینیه مشاهده کرده بودند و این احتمال مطرح شد که این کیف حامل مواد منفجره بوده است.

با اینهمه، چند روز بعد شورای امنیت کشور با صدور اطلاعیه ای این اظهارات را بی اساس خواند و اعلام کرد که "انفجار هرگونه بمب یا انتقال مواد انفجاری از بیرون توسط عوامل و عناصر معاند اعم از داخلی و خارجی در این حادثه منتفی است."

اطلاعیه شورای امنیت کشور این احتمال را مطرح کرد که علت انفجار وجود مهمات جنگی در حسینیه بوده باشد که برای برگزاری نمایشگاه بزرگداشت کشته شدگان جنگ ایران و عراق در این محل قرار داده شده بود.

پیش از آن نیز معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور تاکید کرده بود که شواهدی در مورد دخالت عمدی در ماجرای انفجار در حسینیه سیدالشهدای شیراز وجود نداشته است.

اما چند هفته بعد، قربانعلی دری نجف آبادی، دادستان کل ایرن در مصاحبه ای گفت که افرادی در ارتباط با "بمب گذاری" در این حسینیه دستگیر شده اند و افزود که "همگی به ارتباط خود با آمریکا و اسرائیل اعتراف کرده اند.

مطالب مرتبط