'تاکید' بوش و مدودف بر لزوم ادامه همکاری بر سر ایران

عکس آرشیوی از بوش و مدودف در ژاپن، ژوئیه 2008
Image caption بوش گفت که همه تلاش خود را کرده است تا رابطه با رهبر روسیه دوستانه بماند

رهبران روسیه و آمریکا روز شنبه برای آخرین بار با یکدیگر دیدار کرده و به گفته مقام ها توافق کرده اند که لازم است دو کشور درباره مسائلی چون برنامه اتمی ایران و همچنین دزدی دریایی همکاری کنند.

دیدار جورج بوش و دیمتر مدودف در جریان اجلاس مجمع همکاری اقتصادی آسیا-اقیانوسیه (آپک) در پرو انجام شد.

دانا پرینو سخنگوی کاخ سفید پس از این دیدار گفت: "آنها درباره لزوم ادامه همکاری دو کشور در مورد ایران گفتگو کردند و گفتند مهم است که این همکاری در دوران دولت بعدی آمریکا (به ریاست اوباما) ادامه یابد."

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه نیز گفت که دو طرف درباره بحران اقتصادی و "امنیت بین المللی" بحث کرده و موافقت کرده اند که به "شکلی عملی" بر مسائل مورد علاقه و نگرانی دو طرف کار کنند.

این ملاقات درحالی انجام شد که مواضع دولت بوش و رهبری کنونی کرملین بر سر مسائلی چون برنامه اتمی ایران، سیستم دفاع موشکی در اروپا و گسترش ناتو فاصله زیادی با یکدیگر دارد.

آقای بوش پیش از این دیدار گفت: "من سخت سعی کرده ام از این رابطه یک رابطه گرم بسازم، تا بتوانیم هر وقت که لازم است با هم کار کنیم، و وقتی هم اختلاف نظر داریم، احترام دو ملت حفظ شود."

آقای مدودف نیز با لحنی آشتی جویانه سخن گفت: "هرچند بر سر برخی مسائل توافق و برخی مسائل دیگر اختلاف جدی داریم... اما آماده استمرار همکاری هستیم و من به طور کلی این همکاری را موفق می بینم."

اجلاس مجمع همکاری اقتصادی آسیا-اقیانوسیه (آپک) در پایتخت پرو برگزار شد و تحت الشعاع بحران اقتصادی جهان قرار داشت.

این آخرین دیدار جورج بوش به عنوان رئیس جمهور آمریکا با رهبر روسیه بود.

برداشت سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه از این دیدار چنین بود: "ملاقات در فضای خیلی خوبی برگزار شد به طوری که هر دو رهبر اهمیت رابطه میان دو کشور را درک کردند. یک میل آشکار برای عدم پرداختن به اختلافات وجود داشت."

دانا پرینو سخنگوی کاخ سفید گفت: "پرزیدنت بوش و پرزیدنت مدودف تبادل نظری دوستانه، صادقانه و بی پرده داشتند. آنها درباره طیفی از مسائل گفتگو کردند، از جمله اختلافات ما بر سر گرجستان که ادامه دارد."

پس از آنکه کرملین در ماه اوت نیروهای خود را برای شکست نیروهای گرجی به استان جدایی طلب اوستیایی جنوبی گسیل کرد، روابط روسیه و غرب دچار تنش زیادی شد که سوالاتی را در باره ادامه همکاری روسیه با غرب بر سر مسائل مهم جهانی چون برنامه اتمی ایران پدید آورد.

آخرین قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل که در پایان ماه سپتامبر تصویب شد با مخالفات روسیه و چین حاوی تحریم های تازه علیه این کشور نبود.

مطالب مرتبط