بازداشت و آزادی مقام ایرانی در شرایط مبهم در عراق

سربازان آمریکایی در عراق
Image caption نیروهای آمریکایی در همکاری با نیروهای عراقی مسئولیت امور امنیتی این کشور را به دست دارند

دولت عراق تایید کرده است که نیروهای آمریکایی یک مقام ایرانی را که چند روز پیش به ظن عضویت در سپاه پاسداران و قاچاق اسلحه به شبه نظامیان عراقی در فرودگاه بغداد بازداشت شده بود آزاد کرده اند.

بنابه این گزارش "نادر قربانی" روز جمعه پس از دخالت وزارت خارجه عراق آزاد شد. پیشتر سفارت ایران در بغداد بازداشت آقای قربانی را ناشی از تشابه اسمی دانسته و گفته بود وی روز "پنجشنبه" آزاد شده است.

لبید اباوی، معاون وزارت خارجه عراق، گفت که آقای نادری به طور قانونی در عراق بوده است و بازداشت وی را "غیرقانونی" خواند. با این حال او توضیحی در مورد اتهاماتی که آمریکا به وی وارد کرده است نداد.

وی گفت: "آمریکایی ها او را بازداشت کردند. ما با آنها تماس گرفتیم و خواستیم او را آزاد کنند و می توانیم تایید کنیم که این بازداشت غیرقانونی بود. او به عنوان یک مقاطعه کار اینجاست و از مدتی پیش اینجا کار کرده است."

ارتش آمریکا آزادی وی را رسما تایید نکرد اما به گزارش رویتر یک سخنگوی ارتش آمریکا گفت: "نیروهای ائتلافی از دیرباز حاکمیت عراق در تصمیم گیری پیرامون امور حقوقی خود را به رسمیت می شناسد."

این بیانیه ظاهرا موید اظهارات مقام های عراقی دایر بر آزادی نادر قربانی است اما آمریکا نیز هیچگونه توضیحی در مورد اتهامات اولیه یا بازداشت احتمالا اشتباهی آقای قربانی به علت تشابه اسمی ارائه نکرد و هرگونه سوالی را به دولت عراق حواله داد.

در بیانیه ارتش آمریکا پس از بازداشت نادر قربانی آمده بود: "گمان می رود فرد بازداشت شده عضو سپاه قدس ایران باشد که در پوشش فعالیت ساختمانی و بازسازی اماکن مذهبی در عراق، از طریق پنهان کردن تسلیحات نظامی در میان مصالح ساختمانی به قاچاق آنها به درون عراق مشغول بوده است."

سپاه قدس، واحد برون مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران است.

بیانیه ارتش آمریکا همچنین می گفت که نادر قربانی مقدار نامشخصی کوکائین همراه داشته است.

اما یک مقام سفارت ایران در بغداد که نخواست نامش فاش شود به رویتر گفت که این موضوع صحت ندارد و اینکه او فقط یک "کیسه نمک" همراه داشته است که با کوکائین اشتباه گرفته شد.

خبرگزاری های ایرانی پیشتر گزارش داده بودند که آقای قربانی به عنوان "ناظر پشتیبان پروژه های بازسازی در عتبات عالیات" در عراق فعالیت داشته است. سفیر ایران نیز این دستگیری را "امری تکراری در چهارچوب عملیات روانی برای تخریب روابط ایران و عراق" توصیف کرده بود.

ارتش آمریکا از مدت ها پیش سپاه قدس را به تسلیح، آموزش دادن و تأمین مالی شبه نظامیان عراقی به منظور دامن زدن به خشونت های فرقه ای عراق متهم می کند. ایران این اتهامات را رد می کند.

مطالب مرتبط