15:26 گرينويچ - يکشنبه 23 نوامبر 2008 - 03 آذر 1387

'اسرائیل باید مانع از نزدیکی ایران و آمریکا شود'

ایران و اسرائیل

شورای امنیت ملی اسرائیل در گزارش سالیانه خود ذکر کرده که مقامات این کشور برای کم کردن خطر ایران، باید با عقب نشینی از بلندیهای جولان، وارد گفتگو های صلح با سوریه شوند.

روزنامه اسرائیلی هاآرتص در شماره امروز خود (23 نوامبر) در گزارشی نوشت که مقام های دفاعی اسرائیل در این گزارش به آماده شدن برای حمله احتمالی به ایران نیز اشاره کرده اند.

در این گزارش همچنین توصیه شده که اسرائیل، برای جلوگیری از برقراری هرگونه توافق بین تهران و واشنگتن، باید برای حفظ منافع خود، با دولت جدید آمریکا همکاری بسیار نزدیکی داشته باشد.

این گزارش خاطرنشان می کند که شاید اسرائیل در سال 2009 میلادی به دنبال بهبود روابط میان ایران، آمریکا و جهان عرب خود را در مواجهه با ایران اتمی، تنها ببیند.

مصاحبه با مئیر جاودانفر تحلیلگر مسایل اسرائیل در تل آویو

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

مه ئر جاودانفر، تحلیلگر مسایل اسرائیل در گفتگو با بخش فارسی بی بی سی با اشاره به در پیش بودن انتخابات سراسری در اسرائیل در فوریه سال آینده می گوید که دولت اسرائیل در این سه ماه باقی مانده به انتخابات، اعتبار چندانی برای عقب نشینی از بلندی های جولان، مذاکره با فلسطینی ها و یا حمله احتمالی به ایران ندارد.

آقای جاودانفر می گوید این مسایل به نتیجه انتخابات پارلمانی ربط خواهد داشت و در صورت پیروزی حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو، دولت به رهبری این حزب خواهد توانست از این توصیه ها استفاده کند، اگرچه دولت اسرائیل بدون هماهنگی با آمریکا اقدامی انجام نخواهد داد.

این گزارش که گوشه هایی از آن در روزنامه های اسرائیل منتشر شده، همچنین خواهان ممانعت از برپایی انتخابات جدید در مناطق فلسطینی شده است.

این در حالی است که محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی هشدار داده که چنانچه تا پایان سال جاری میلادی با حماس به توافق نرسد، برگزاری انتخابات زودتر از موعد را اعلام خواهد کرد.

محمود عباس در ژانویه سال 2005 برای یک دوره چهار ساله به ریاست تشکیلات خودگردان فلسطینی برگزیده شد.

قرار است گزارش شورای امنیت ملی، ماه آینده به دولت اسرائیل ارائه شود.

این گزارش همچنین هشدار می دهد که در صورت فروپاشی تشکیلات خودگردان فلسطینی به ریاست محمود عباس، راه حل تشکیل دو کشور مستقل فلسطینی و اسرائیل از میان می رود. دوره ریاست محمود عباس اوائل ژانویه امسال به پایان می رسد. اختلافات شدید حماس و فتح مانع از آن شده که طرفین در مورد برپایی انتخابات جدید به توافقی برسند.

اسرائیل از این مساله هراس دارد که در صورت برپایی انتخابات جدید برای جانشینی محمود عباس، حماس به پیروزی برسد و برای همین پیشنهاد می کند که اسرائیل مانع از برگزاری انتخابات اسرائیل حتی در صورت نارضایتی آمریکا و اتحادیه اروپا شود.

در این گزارش تهدید ایران برای بقای اسرائیل در صدر تهدیدهای معطوف به اسرائیل است و در رده های بعدی، تهدید استراتژیک موشک های دوربرد کشورهای منطقه قرار دارد.

گزارش شورای امنیت ملی اسرائیل تاکید می کند که برای ممانعت از توافق میان ایران و آمریکا، دولت اسرائیل باید با ایالات متحده همکاری نزدیکی داشته باشد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.