16:29 گرينويچ - يکشنبه 23 نوامبر 2008 - 03 آذر 1387

سرلشگر رشید: در آستانه جنگ احتمالی قرار داریم

غلامعلی رشید

"ممکن است حوادثی مانند 18 تیر داشته باشیم که باید در این زمینه مراقبت کنیم."


یک فرمانده ارشد نظامی ایران، کاهش قیمت نفت، احتمال حادثه سازی اسرائیل و القاعده و تحولات اجتماعی را سه تهدید مهم علیه ایران توصیف کرده و گفته است "ما در آستانه جنگ احتمالی قرار داریم."

روزنامه های چاپ تهران روز یکشنبه (23 نوامبر) از قول سرلشکر غلامعلی رشید جانشین فرمانده ستاد کل نیروهای مسلح ایران نوشته اند که به دلیل وجود تهدیدات عمده باید امکانات نظامی و دفاعی را تقویت کرد.

آقای رشید، مسئله اصلی امریکا در خاورمیانه را حمله به ایران دانسته و جنگ افغانستان و عراق را یک دستگرمی عنوان کرده است.

به گفته این فرمانده نظامی، دشمن در دو مقطع زمانی قصد حمله به ایران را داشت: زمان سقوط صدام حسین در عراق و جنگ 33 روزه اسرائیل و لبنان.

گفتگو با صادق زیبا کلام ، استاد دانشگاه

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

این سخنان در حالی منتشر می شود که نیروی انتظامی به تازگی رزمایش گسترده ای در سطح شهر تهران انجام داده و فعالیت های بسیج مقاومت وابسته به سپاه پاسداران افزایش یافته است.

آقای رشید که در همایش "توسعه پایدار و ایمن با روحیه و تفکر بسیجی با رویکرد پدافند غیرعامل" سخن می گفت تاکید کرده: "ما سه منطقه آسیب پذیر شمال غرب، جنوب شرق و خوزستان را داریم که باید به آنها توجه ویژه کنیم."

آقای رشید "کاهش قیمت نفت، احتمال حادثه سازی از سوی اسرائیل والقاعده و تحولات اجتماعی" را سه تهدید عمده علیه ایران خوانده است.

اشاره آقای رشید به منطقه کردستان، سیستان و بلوچستان و خوزستان است که در آنها برخی گروه های مخالف فعالیت دارند.

آقای رشید گفته است که "جنس گروهک هایی که امروز علیه ما فعالیت می کنند بسیار با نیروهای ضد انقلابی که در ابتدای انقلاب فعالیت می کردند، فرق دارد، جنس اینها جنس القاعده است."

آقای رشید "کاهش قیمت نفت، احتمال حادثه سازی از سوی اسرائیل والقاعده و تحولات اجتماعی" را سه تهدید عمده علیه ایران خوانده است.

این فرمانده نظامی با انتقاد از ساده اندیشی در تحولات اجتماعی به عنوان سومین تهدید، پیش بینی کرده که "ممکن است حوادثی مانند 18 تیر داشته باشیم که باید در این زمینه مراقبت کنیم."

هجدهم تیر سال 1378 تعدادی از دانشجویان دانشگاه تهران به توقیف روزنامه سلام اعتراض کردند اما تعدادی از لباس شخصی ها با حمل به کوی و خوابگاه دانشگاه تهران آسیب هایی به خوابگاه و دانشجویان وارد کردند.

تعدادی از دانشجویان دستگیر و برای ماهها زندانی شدند و دادگاه کوی نیز برگزار شد اما کسی از لباس شخصی ها محاکمه نشد.

این فرمانده ارشد نظامی با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و انتخاب باراک اوباما گفته است: "ساده اندیشی است اگر فکر کنیم تغییر دولت در امریکا به معنی تغییر ماهیت تهدیدات علیه جمهوری اسلامی است."

به گفت آقای رشید، شکل تهدیدات علیه ایران همچنان نظامی است و "ممکن است حداکثر یک سال تغییر در روش را شاهد باشیم ولی با آشکار شدن چهره واقعی دولت آمریکا و استقرار کامل آن، ماهیت اصلی تهدیدات آنها مشخص خواهد شد."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.