اسپنتا: مدرکی علیه کمک تسلیحاتی ایران به طالبان نداریم

رنگین دادفر اسپنتا
Image caption ایران همواره ادعای ارسال اسلحه به مخالفان دولت افغانستان و نیروهای خارجی مستقر در آنجا را رد کرده است

رنگین دادفر اسپنتا، وزیر امور خارجه افغانستان در مصاحبه ای که با شبکه تلویزیونی الجزیره داشته در زمینه روابط کشورش با ایران گفته است که تهران و کابل با هم روابط دوستانه و اشتراکات تاریخی زیادی دارند.

آقای اسپنتا در عین حال گفته که سیاست افغانستان این است که خود را از موضوعات مورد اختلاف بین ایران و اتحادیه اروپا دور نگه دارد و در آن واحد با ایران و کشورهای اروپایی روابط خوبی داشته باشد.

وزیر امور خارجه افغانستان در مورد شایعات کمک تسلیحاتی ایران به طالبان گفته که ما هم در افغانستان این شایعات را می شنویم، اما تا به حال مدرکی که این ادعا را ثابت کند پیدا نکرده ایم.

در اواسط ماه سپتامبر یک گزارشگر بی بی سی گفت به شواهدی دست یافته که نشان می دهد گروه هایی در داخل ایران، از طریق مرز مشترک خود با افغانستان، به شورشیان طالبان اسلحه می فرستند.

دولت ایران همواره ادعای ارسال اسلحه به مخالفان دولت افغانستان و نیروهای خارجی مستقر در آن را رد کرده است.

گزارشها در خصوص سلاحهای ایرانی در افغانستان اواسط سال گذشته میلادی از سوی وزیر دفاع آمریکا مطرح شد. رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، در سخنانی در کابل گفت شواهدی در دست است که نشان می دهد که مهمات ساخت ایران، در افغانستان مورد استفاده شورشیان قرار گرفته است.

در اوایل سال جاری میلادی نیز ویلیام وود سفیر آمریکا در کابل، ایران را به داشتن سیاست دوگانه و مبهم در قبال افغانستان متهم کرد.

آقای وود که در جمع شماری از مقامات دولتی و اعضای پارلمان افغانستان در کابل سخن می گفت، دولت ایران را متهم کرد که برای شورشیان در افغانستان، اسلحه فراهم می کند.

سفیر ایالات متحده در کابل افزود ایران اگر از یک سو با حکومت افغانستان همکاری می کند، از جانب دیگر، هزاران مهاجر افغان را مجبور به اخراج از آن کشور می کند.

مقامات ایران همواره می گویند که از دولت افغانستان حمایت می کنند؛ آنها همچنین تاکید می کنند که ایران در بازسازی افغانستان و کمک به صلح و ثبات در افغانستان نقش فعال دارد.

مطالب مرتبط