آخرین دیدار رسمی جورج بوش و اهود اولمرت

اوباما
Image caption هنوز معلوم نیست که اهود اولمرت با باراک اوباما دیدار کند

اهود اولمرت، نخست وزیر اسرائیل، وارد واشنگتن، پایتخت آمریکا، شده است تا با جورج بوش، رئیس جمهور این کشور دیدار و مذاکره کند.

محور گفتگوهای اهود اولمرت و جورج بوش، برنامه هسته ای ایران و مذاکرات صلح اسرائیل با فلسطینی ها اعلام شده است.

آقای اولمرت روز دوشنبه (24 نوامبر) در کاخ سفید با جورج بوش گفتگو خواهد کرد.

این آخرین دیدار رسمی نخست وزیر اسرائیل و جورج بوش است. اهود اولمرت که در اسرائیل متهم به فساد مالیست، بعد از انتخابات 10 فوریه سال 2009 میلادی از قدرت کنار خواهد رفت.

جورج بوش نیز 20 ژانویه سال 2009 میلادی یعنی کمتر از دو ماه دیگر رسما زمام ریاست جمهوری را به باراک اوباما تحویل خواهد داد.

در همین رابطه، جدیدترین گزارش شورای امنیت ملی اسرائیل تاکید کرده که اسرائیل باید برای جلوگیری از برقراری توافق بین تهران و واشنگتن با دولت آقای اوباما همکاری بسیار نزدیکی داشته باشد.

باراک اوباما در جریان مبارزات انتخاباتی خود تاکید کرده بود که حاضر به مذاکره مستقیم با ایران است. هنوز معلوم نیست که اهود اولمرت با باراک اوباما دیدار کند.

قرار است اهود اولمرت با دیک چنی، معاون رئیس جمهور و کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه آمریکا نیز مذاکراتی داشته باشد.

آقای اولمرت در حالی به آمریکا سفر می کند که وی موفق نشده است در مذاکرات صلح با فلسطینی ها پیشرفتی داشته باشد.

آمریکا، اسرائیل و محمود عباس، رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی ها حدود یک سال پیش در کنفراس صلح آناپولیس اعلام کردند که تا پایان سال میلادی جاری به توافق صلحی دست پیدا خواهند کرد.

این امر تا کنون میسر نشده است. کاندولیزا رایس روز یکشنبه عدم پیشرفت در مذاکرات صلح خاورمیانه را به وضعیت بی ثبات سیاسی در اسرائیل نسبت داد.