نماینده آمریکا در وین: ایران از مذاکره می ترسد

گرگوری شولته
Image caption نماینده آمریکا در آژانس می گوید که ایران از مذاکره با ایالات متحده هراس دارد

گریگوری شولته، نماینده آمریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی برخی رهبران ایران را متهم کرد که برای باقی ماندن در قدرت به آمریکا به عنوان "شیطان بزرگ" نیاز دارند.

او گفت "برخی در ایران از مذاکره می ترسند و آمریکا آماده تر از ایران برای مذاکره است". او افزود که برخی مقام های ایران برای باقی ماندن در قدرت به آمریکا به عنوان "شیطان بزرگ" احتیاج دارند.

آقای شولته در وین گفت که ایران در حالی به غنی سازی اورانیوم در مقیاس کم می پردازد که برای برنامه های غیرنظامی خود احتیاجی به آن ندارد.

او افزود اقدام ایران در ادامه غنی سازی اورانیوم، ناقض قطعنامه های هیات حاکمه این آژانس و شورای امنیت سازمان ملل است.

محمد البرادعی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی هفته پیش گزارش جدید خود درباره ایران و سوریه را به هیات حاکمه این آژانس ارائه داد.

این گزارش خاطرنشان می کند که ایران کماکان به درخواست سازمان ملل مبنی بر تعلیق فعالیت های غنی سازی اورانیوم عمل نمی کند و در زمینه ارتباط احتمالی برخی از برنامه های هسته ای خود با فعالیت های نظامی، با بازرسان آژانس همکاری نمی کند.

آقای شولته این مساله را نگران کننده خوانده و گفته است که برای حرکت از غنی سازی در مقیاس کم به غنی سازی در مقیاس بالا که در ساخت بمب از آن استفاده می شود، تنها قدم کوچکی لازم است. او افزود که هیات حاکمه آژانس که 35 عضو دارد ایران را برای همکاری با این نهاد سازمان ملل تحت فشار قرار خواهد داد.

علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس اما با رد اظهارات آقای شولته گفته است "جورج بوش، بارها این آرزو را داشته که ایران بازرسان آژانس را از کشور بیرون کند و از معاهده ان پی تی خارج شود تا بهانه ای برای برخورد با جمهوری اسلامی پیدا کند. او افزود که ایران هرگز چنین اقدامی را انجام نخواهد داد.

ایران همواره بر غیرنظامی بودن برنامه های هسته ای خود تاکید می کند، کشورهای غربی و به خصوص آمریکا، دولت ایران را به تلاش برای دستیابی به جنگ افزارهای اتمی متهم کرده اند.

ایران تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای را رد کرده و گفته است که این کشور تنها برای مقاصد صلح آمیز به دنبال انرژی هسته ای است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه هایی از ایران خواسته است برخی از فعالیت های هسته ای خود، به خصوص غنی سازی اورانیوم را به حالت تعلیق در آورد اما جمهوری اسلامی این درخواست را رد کرده است.

مطالب مرتبط