'فروش سلاح های سنگین به لبنان در مذاکرات سلیمان و احمدی نژاد'

میشل سلیمان، رئیس جمهوری لبنان برای دیدار و گفتگو با مقام های ایرانی وارد تهران شد. محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در نهاد ریاست جمهوری از آقای سلیمان استقبال رسمی به عمل آورد.

وی در فرودگاه مهرآباد مورد استقبال منوچهر متکی، وزیر امور خارجه و محمد سعیدی کیا، وزیر مسکن ایران قرار گرفته بود.

آقای سلیمان را در این سفر دو روزه، همسرش وفا سلیمان و شش وزیر دولت لبنان از جمله وزیر امور خارجه همراهی می کنند. در فرودگاه تهران، سفيران کشورهای عربی نیز به استقبال آقای سلیمان آمده بودند.

گزارش شده که قرار است در این سفر در مورد همکاری های دفاعی دو کشور نیز مذاکراتی صورت گیرد.

محمدرضا شیبانی، سفیر ایران در لبنان به خبرگزاری مهر گفته است ایران آماده توسعه همکاری های دفاعی میان دو کشور است و در این سفر در این زمینه مذاکراتی انجام خواهد شد.

به گفته آقای شیبانی این کمک ها در اختیار نهادهای رسمی مانند وزارت دفاع لبنان قرار خواهد گرفت. برخی کشورها ایران را متهم می کنند که سلاح در اختیار حزب الله لبنان قرار می دهد، اما ایران این اتهام را رد می کند.

روزنامه بین المللی الحیات نيز در همين زمينه نوشته است که ایران درصدد تجهیز ارتش لبنان با سلاح های سنگین از جمله موشک است. این روزنامه همچنین به نقل از منابعی نوشته است که ایران خواهان سرمایه گذاری در مناطق مختلف لبنان است.

به غیر ایران، چند کشور دیگر نیز از جمله فرانسه، روسیه و آمریکا آمادگی خود را برای تجهیز ارتش لبنان به سلاح های جدید اعلام کرده اند. محمدرضا شیبانی، سفیر ایران در لبنان پیش از این در گفتگو با یک روزنامه کویتی گفته بود که امکان صدور تجهيزات نظامي ايران به لبنان وجود دارد.

ایران و لبنان توافق نامه همکاری های دفاعی امضا کرده اند و بحث فروش سلاح به لبنان در همين راستا مطرح شده است.

سفر مقام های لبنانی به ایران

Image caption میشل سلیمان در فرودگاه مورد استقبال منوچهر متکی قرار گرفت

میشل سلیمان، سومین رئیس جمهوری لبنان است که پس از انقلاب سال 1357 ایران از جمهوری اسلامی دیدار می کند.

در ماه های اخير میشل عون، رئیس جبهه ملی آزاد لبنان و متحد اصلی حزب الله لبنان و امیل لحود، رئیس جمهوری سابق لبنان به ایران سفر کرده بودند. سفیر ایران در لبنان نیز با رهبران گروه ها و احزاب مختلف از جمله سعد حریری، رهبر اتئلاف چهارده مارس دیدار کرده است.

ایران در بحران اخیر لبنان از سوی آمریکا و برخی گروه های لبنانی متهم به جانبداری از حزب الله لبنان شد اما ایران این اتهام را رد کرد و گفت که موضع جمهوری اسلامی، برقراری ثبات و آرامش در لبنان است.

میشل سلیمان، ماه مه امسال به دنبال ماه ها بن بست سیاسی در این کشور با رای نمایندگان پارلمان لبنان به عنوان رئیس جمهوری جدید این کشور انتخاب شد.آقای سلیمان، در اولین دیدار با مهمان خارجی پس از انتخاب به عنوان رئیس جمهوری، با منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران ملاقات کرد.

قرار است رئیس جمهوری لبنان در مذاکرات خود با آقای احمدی نژاد درباره موضوعات مورد علاقه طرفین از جمله مسایل سیاسی و اقتصادی به گفتگو بنشیند.

در این مذاکرات قطعا به مساله سلاح های حزب الله لبنان نیز پرداخته خواهد شد. سازمان ملل متحد خواهان خلع سلاح کلیه احزاب و گروه های لبنانی است اما حزب الله لبنان از واگذاری سلاح های خود تا کنون خودداری کرده و این سلاح ها را برای "مقاومت در برابر اشغالگری" اسرائیل می داند.

ایران از حامیان سر سخت حزب الله لبنان به شمار می رود. ایران حمایت های خود از این گروه را معنوی می داند.

مطالب مرتبط