آمادگی ایران برای حمله نظامی به دزدان دریایی

حسن قشقاوی
Image caption سخنگوی وزارت امور خارجه ایران دومین مقام این کشور است که از آمادگی ایران برای حمله به دزدان دریایی سخن گفته است

ایران از احتمال حمله نظامی به دزدان دریایی در خلیج عدن خبر داده است.

حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه چهارم آذر، درباره احتمال حمله نظامی کشورش به دزدادن دریایی گفت: "ما همه گزینه‌‏های مناسب را روی میز داریم."

آقای قشقاوی که در جمع خبرنگاران صحبت می کرد گفت این که کدام گزینه انتخاب و به چه صورتی اعمال شود، بعدا مشخص خواهد شد.

یک روز پیش از این، علی طاهری، معاون وزیر راه ایران هم گفته بود کشورش توان لازم و امکانات کافی را برای برخورد با دزدان دریایی دارد.

ایران روز ۲۸ آبان، خبر ربوده شدن یک فروند کشتی باری عازم این کشور را در آبهای ساحلی سومالی تایید کرده بود.

Image caption از اواسط تابستان امسال، تاکنون دو کشتی مربوط به ایران دزدیده شده است

این کشتی "دیلایت" نام دارد و متعلق به یک شرکت هنگ کنگی و تحت پرچم هنگ کنگ است و هنگام حمل سی و شش هزار تن گندم از اروپا به ایران ربوده شد. این دومین مورد از ربوده شدن یک کشتی ایرانی در در خلیج عدن در نزدیکی سواحل سومالی است.

اواسط مرداد ماه سال جاری خورشیدی هم یک کشتی ایرانی به نام " ایران دیانت" در آبهای سومالی ربوده و چند هفته بعد آزاد شد. مدیر عامل شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی اعلام گفته بود که برای آزادی این کشتی و ۲۹ خدمه آن، به دزدان دریایی سومالی باج داده شده است.

خلیج عدن دریای سرخ را به اقیانوس هند متصل می کند و یکی از شلوغ ترین مسیرهای عبور کشتی هاست. دزدان دریایی کشتی های ربوده شده را عمدتا به سواحل سومالی انتقال می دهند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه چهارم آذر، با "راز آلود" خواندن کشتی ربایی های اخیر گفت که بخشی از این اقدامات برعهده کشورهایی است که داعیه سلطه طلبی بر آب‌‏های جهان دارند و دریاها را ملک طلق خود می‌‏دانند.

مطالب مرتبط