15:20 گرينويچ - سه شنبه 25 نوامبر 2008 - 05 آذر 1387

پلمپ نگارخانه برای نمایش عکس های 'مبتذل'

عکسی از پیمان هوشمندزاده

وزارت ارشاد عکس های پیمان هوشمندزاده را 'مبتذل' خوانده است

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ایران از تعطیلی نگارخانه "اثر" به دلیل آنچه که به نمایش گذاشتن "آثارمبتذل و مغایر با شئونات اسلامی" خوانده، خبر داده است.

محمود شالویی، از مدیران این وزراتخانه روز سه شنبه پنجم آذر، به ایرنا خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی گفت: "بعد از بررسی، بروشوری به دست آمد که در آن تصاویری مغایر با شئونات اسلامی و حتی مقدسات دینی مشاهده می شد. به همین منظور ما نسبت به جمع آوری آثار و پلمپ نگارخانه اقدام کردیم."

نگارخانه اثر میزبان آثاری از پیمان هوشمندزاده هنرمند عکاس ایرانی بود. این نمایشگاه از روز یکشنبه سوم آذر شروع شده بود و قرار بود تا روز سیزدهم آذر ادامه یابد اما با پلمپ نگارخانه، آثار آقای هوشمندزاده فقط دو روز نمایش داده شد.

برای مشاهده عکس های پیمان هوشمندزاده به پایین صفحه مراجعه کنید

وزارت ارشاد اعلام کرده است که نگارخانه اثر بخشنامه این وزاتخانه مبنی بر این که قبل از برگزاری نمایشگاه هماهنگی های لازم با این مرکز داشته باشد، تایید و امضا کرده است اما در برگزاری این نمایشگاه به آن عمل نکرد.

مدیر کل دفتر هنرهای تجسمی وزارت ارشاد گفت که "متخلفان" مورد پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

بخشنامه جدید وزارت ارشاد

وزارت ارشاد اخیرا بخشنامه ای صادر کرده که بر اساس آن همه نگارخانه‌ها باید یک هفته پیش از برگزاری هر نمایشگاهی، عکس‌ آثار و یا لوح فشرده (سی دی) آثار را به دفتر امور هنرهای تجسمی این وزارتخانه ارائه کنند.

مدیران وزارت ارشاد می گویند که مسئولان نگارخانه اثر، عکس های به نمایش درآمده در این نمایشگاه را برای دریافت مجوز به این وزارتخانه ارائه نکرده بودند.

عکس های آقای هوشمندزاده یک روز پیش از پلمپ نگارخانه اثر از روی دیوار نگارخانه پایین آمد و از روز چهارم آذر به دستور دفتر امور هنرهای تجسمی ارشاد، از فعالیت این نگارخانه هم جلوگیری شد.

بخشنامه اخیر وزارت ارشاد ایران که نگارخانه ها را ملزم به دریافت مجوز برای نمایشگاه می کند، هرچند اقدامی تازه از سوی این وزارتخانه است اما مطابق قوانین جاری، نگارخانه ها پیش از این هم می بایست مجوز مقام های مسئول را برای آثاری که تصمیم به نمایش آنها را داشتند، کسب می کردند.

ایرادی که وزارت ارشاد به برخی از عکس های این نمایشگاه گرفته، مربوط به تعدادی از عکس ها است که نوشته هایی مذهبی بر شیشه اتومبیل داشته است

این قانون از اواخر دهه شصت، همزمان با پایان جنگ ایران و عراق که نمایشگاه های هنرهای تجسمی دوباره آغاز به کار کردند، وجود داشت اما در مقاطعی از جمله در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی، که فضایی آزادانه تری برای فعالیت های هنری و فرهنگی وجود داشت، به اجرا در نمی آمد.

در زمان مدیریت علیرضا سمیع آذر، در اداره هنرهای تجسمی وزارت ارشاد، این اداره با استناد به اینکه نگارخانه ها یک بار در زمان تاسیس مجوز گرفته اند، کسب مجوز دوباره را برای برگزاری نمایشگاه لازم نمی دید اما در دوره وزارت محمد حسین صفار هرندی، برای از بین رفتن این تفسیر از قانون، وزارت ارشاد طی بخشنامه ای گرفتن مجوز را برای نگارخانه ها الزامی کرد.

جلوگیری از فعالیت نگارخانه "اثر" از سوی وزارت ارشاد، به استناد همین بخشنامه بوده است.

"عکس های مبتذل"

عکس هایی که از پیمان هوشمندزاده در نگارخانه اثر به نمایش درآمده بود، مجموعه ای از عکس های استودیویی است که آدم هایی را پشت شیشه اتومبیل با برچسب های مختلف نشان می دهد.

آقای هوشمندزاده این ایده را از روی اتومبیل هایی که در ایران به وسیله برچسب های رنگی تزئین می شود و گاهی نیز جملاتی قصار و کوتاه بر آن نوشته می شود، گرفته است.

ظاهرا ایرادی که وزارت ارشاد به برخی از عکس های این نمایشگاه گرفته، مربوط به تعدادی از عکس ها است که نوشته های مذهبی بر شیشه اتومبیل داشته است.

آقای هوشمندزاده از عکاسان مستند ایران است که تاکنون نمایشگاه های متعددی در ایران و خارج از این کشور برپا کرده و بسیاری از عکس های او در نشریات ایرانی و خارجی منتشر شده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.