هشدار مقام های ایران درباره افزایش تعداد زندانیان این کشور

قربانعلی دری نجف آبادی
Image caption دادستان ایران گفت کشورش تا رسیدن به شرایطی که حقوق افراد به طور کامل در آن رعایت شود فاصله دارد

قربانعلی دری نجف آبادی، دادستان ایران گفته است که از هر ۱۰۰ هزار ایرانی۲۰۰ نفر زندانی هستند.

به گفته آقای دری نجف آبادی، میانگین جهانی تعداد زندانیان از هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت ۱۴۰ نفر است و این میزان در ایران ۶۰ نفر بیشتر از استاندار جهانی است.

این مقام ارشد قضایی ایران گفت: "متاسفانه در ایران با همه تدابیری که اندیشیده شده است میزان زندانیان از استانداردهای جهانی بسیار بیشتر است و هنوز با جامعه‌ای که در آن حقوق افراد به طور کامل رعایت شود و مرزهای قانونی حرمت‌مدار باشد، فاصله داریم."

در جریان همایشی که سال گذشته با هدف "کاهش استفاده از مجازات زندان" در تهران برگزار شد، مقام های قضایی ایران نسبت به افزایش آمار زندانیان هشدار دادند و اعلام کردند پس از انقلاب اسلامی جمعیت ایران دو برابر شده اما شمار زندانیان در این کشور به ۱۰ برابر رسیده است.

بالاترین آمار جرم در میان زندانیان ایران

علی‌اکبر یساقی، رئیس سازمان زندان های ایران در این همایش گفته بود که "حساسیت مثبت نظام جمهوری اسلامی ایران به برخورد با تخلفات سبب این موضوع شده و در دستگاه ها راحت ترین کار برای تعیین مجازات حبس بوده است."

رئیس سازمان زندان های ایران همچنین خبر داده بود که ١٣٠ زندان قدیمی در کشور نیازمند تعمیر و مرمت است و ساخت ٤١ زندان نیز به زودی آغاز می شود.

مقام های ایرانی می گویند که بالاترین آمار جرم در این کشور مربوط به مواد‌مخدر است و ۴۸ درصد زندانیانی که هم‌اکنون در زندان‌های ایران دوره حبس خود را طی می کنند، جرم‌های مربوط به مواد‌مخدر دارند. این جرائم شامل نگهداری، خرید و فروش، حمل و یا استفاده از مواد‌مخدر می‌شود.

سارقان و مجرمان مالی پس از مجرمان موادمخدر بيشترين شمار زندانيان را به خود اختصاص می دهند اما به گفته مقام های ایرانی با اصلاح قانون چک، آمار مجرمانی که در ارتباط با صدور چک بلامحل در زندان به سر می برند، کاهش يافته است.

ایران همچنین می گوید که در این کشور زندانی سیاسی وجود ندارد. رئیس سازمان زندان های ایران اخیرا گفته افرادی که به عنوان "نشر اکاذیب و ایراد و افترا" حکم زندان می گیرند، تعدادشان "شاید کمتر از ۱۰ نفر" باشد. جرم سیاسی در ایران تعریف مشخصی ندارد.

مقام های قوه قضائیه ایران طی هفته های اخیر نسبت به افزایش پرونده های قضایی نیز هشدار داده اند.

عباسعلی علیزاده، معاون اداری و مالی قوه‌ قضائیه ایران، اواخر آبان امسال گفته بود که به طور میانگین از هر هشت ایرانی، یک نفر در قوه‌ قضائیه پرونده دارد.

آقای علیزاده، اظهارات محمود هاشمی شاهرودی، رئیس قوه قضائیه ایران را یاد آور شد که گفته با وجود جمعیت ۷۰ میلیون نفری در ایران حدود ۹ میلیون پرونده قضایی در ایران وجود دارد.

آقای شاهرودی از ۹ سال پیش که به ریاست قوه قضائیه ایران رسید، دست به تلاش هایی برای اصلاح قوانین و سازکارهای قضایی زد اما برخی از کارشناسان و حقوقدانان می گویند اصلاحات مورد نظر آقای شاهرودی به دلیل برخورد با موانع حاشیه ای دیگر، که عمدتا در خارج از قوه قضائیه است، با موفقیت همراه نبود.

از دوره پنج ساله دوم ریاست آقای شاهرودی بر قوه قضائیه، حدود یک سال دیگر باقی مانده است.

مطالب مرتبط