'ایران نباید انتظار تغییر سیاست آمریکا را از اوباما داشته باشد'

گرگوری شولتی
Image caption گریگوری شولتی می گوید ایران باید از فرصت تغییر دولت در آمریکا استفاده کند

روزنامه بریتانیایی دیلی تلگراف در سایت اینترنتی خود مقاله ای تحت عنوان "ایران نباید از باراک اوباما انتظار تغییر سیاست آمریکا را داشته باشد" چاپ کرده است.

در این مقاله به نقل از گریگوری شولتی، نماینده آمریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی نوشته شده که تغییر دولت در واشنگتن فرصت خوبی برای ایران خواهد بود تا برای پایان دادن به برنامه غنی سازی اورانیوم خود دور جدیدی از مذاکرات را شروع کند ولی آقای شولتی خاطر نشان کرده که ایران نباید از باراک اوباما رئیس جمهوری منتخب آمریکا، انتظار تغییر سیاست این کشور در قبال ایران را داشته باشد.

به نوشته دیلی تلگراف، آقای شولتی گفته است: "رئیس جمهوری منتخب همچنین درباره لزوم تقویت دیپلماسی، لزوم دیپلماسی بلاواسطه و قوی و لزوم نوعی دیپلماسی که تداوم پذیر بوده و چشم انداز تحریم های اقتصادی و انزوای سیاسی را نیز به همراه داشته باشد، صحبت کرده است."

در ادامه مقاله دیلی تلگراف می خوانیم که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران هم اکنون پیام تبریک برای آقای اوباما فرستاده است و در تاریخ انقلاب اسلامی ایران، این اولین بار است که یک رهبر این کشور برای یک رئیس جمهوری منتخب آمریکا پیام تبریک ارسال داشته است.

دیلی تلگراف می نویسد آقای اوباما نیز به مذاکره با رهبران کشورهایی مانند ایران، سوریه و کره شمالی ابراز تمایل کرده است.

در این مقاله، گریگوری شولتی توجه را به این نکته جلب کرده که باراک اوباما در تایید موضع جورج بوش رئیس جمهوری آمریکا گفته است این که ایران تسلیحات هسته ای داشته باشد، پذیرفتنی نیست. ولی آقای شولتی ابراز امیدواری کرده است که رهبران ایران تغییر رهبری در کاخ سفید را شانس تازه ای برای خود بدانند.

سایت اینترنتی دیلی تلگراف به نقل از گرگوری شولتی می نویسد: " خواهیم دید که آنها (ایرانی ها ) از این فرصت استفاده می کنند یانه. به نظر من خیلی خوب خواهد بود اگر آنها بگویند که اکنون فرصت خوبی است تا وارد مذاکره شویم و گام های منسجمی را که جهان از ما انتظار دارد برداریم. ایرانیان به این ترتیب در مورد ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای خود به ما اطمینان خواهند داد."

نویسنده مقاله خاطر نشان می کند که آمریکا، بریتانیا و بسیاری از کشورهای غربی دیگر، ایران را متهم می کنند که از برنامه هسته ای خود به عنوان پوششی برای تولید تسلیحات استفاده می کند. ادعایی که ایران آن را رد می کند. ایران به دلیل خودداری از پایان دادن به برنامه غنی سازی اورانیوم مشمول تحریم های سازمان ملل متحد شده است.

در ادامه مقاله به روابط ایران و آمریکا که همواره با مناقشات همراه بوده اشاره شده است. نویسنده مقاله یادآوری می کند که جمعه گذشته دولت ایران اظهار داشت که آقای بوش آرزوی بهانه ای برای رویارویی با ایران با ایران را دارد. دولت آمریکا گفته است در صورتی که ایران به غنی سازی اورانیوم پایان نداده و به درخواست های شورای امنیت سازمان ملل متحد پاسخ مثبت ندهد، گزینه اقدام نظامی منتفی نخواهد بود.

دیلی تلگراف در پایان مقاله می نویسد در ارزیابی های اطلاعاتی اسرائیل، ایران مهمترین تهدید برای اسرائیل خوانده شده پافشاری های ایران به اینکه برنامه هسته ای این کشور برای مصارف صلح آمیز است رد شده است.

در این ارزیابی گفته شده که تضعیف فشار بین المللی بر ایران، دولت این کشور را ترغیب خواهد کرد که سال آینده گام های بلندتری در جهت تولید یک بمب هسته ای بردارد.

مطالب مرتبط