شهردار تهران برای انتخابات ریاست جمهوری 'آماده می شود'

محمد باقر قالیباف
Image caption آقای قالیباف در انتخابات سه سال قبل شرکت کرده بود

گفته می شود محمد باقر قالیباف شهردار تهران که اخیرا در سفرهای بین المللی خود به انتقاد از وضعیت داخلی و سیاست خارجی ایران پرداخته بود، درحال مقدمه چیینی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده است.

شبکه انگلیسی زبان "پرس تی وی" وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی و "ایرنا" خبرگزاری رسمی ایران از فعال شدن ستادهای انتخاباتی آقای قالیباف در سراسر کشور خبر داده اند.

تاکنون تنها مهدی کروبی، دبیر کل حزب اعتماد ملی، عزم خود را برای شرکت در انتخابات رسما اعلام کرده است.

گفته می شود آقای قالیباف که در انتخابات سه سال قبل نیز نامزد شده بود اخیرا ملاقات هایی با کارشناسان اقتصادی ترتیب داده است.

در این حال و در فاصله حدود هفت ماه به انتخابات، بسیاری در انتظار اعلام تصمیم نهایی محمد خاتمی رئیس جمهور سابق و میر حسین موسوی نخست وزیر اسبق ایران درباره شرکت در انتخابات هستند. محمود احمدی نژاد رئیس جمهور نیز هنوز قصد خود را برای شرکت مجدد در انتخابات اعلام نکرده است.

آقای قالیباف ماه گذشته میلادی به خاطر خدماتش در تهران از سوی وبسایت "شهردار جهان" (World Mayor) در میان ده شهردار برتر جهان جای گرفت.

وی که محافظه کاری میانه رو شناخته می شود با توسعه ساخت و ساز بزرگراه ها، پارک ها و برج های بلند در تهران، از خود تصویری به عنوان یک مدیر نوگرا ترسیم کرده است.

آقای قالیباف در ماه های اخیر به کشورهای مختلف جهان سفر کرده و با خبرنگاران درباره مسائل ایران گفتگو داشته است.

او همچنین هفته گذشته در برج میلاد تهران میزبان کنگره کلان شهرهای آسیا بود.

آقای قالیباف در نیمه دوم ماه اکتبر به شهرهای توکیو و سیدنی سفر کرد.

به گزارش خبرگزاری ژاپنی کیودو، وی در جریان سفر به ژاپن نسبت به سیاست خارجی دولت محمود احمدی نژاد ابراز نارضایتی کرد و گفت: "ما باید به طور آشکار از طریق آژانس بین المللی انرژی اتمی نشان دهیم که برنامه اتمی را در چارچوب پیمان منع اشاعه توسعه می دهیم."

شهردار تهران افزود: "همزمان ایران باید برای اعتمادسازی بیشتر تلاش کند. برای دیالوگ با جهان راه بهتری وجود دارد."

با این حال او از آنچه "استاندارد دوگانه" آمریکا درقبال برنامه اتمی کشورش خواند نیز انتقاد کرد.

هرچند آقای قالیباف در آن زمان از ارائه پاسخ صریح به این سوال خبرنگاران که آقا قصد شرکت در انتخابات را دارد یا نه طفره رفت، اما از سیاست های اقتصادی دولت احمدی نژاد انتقاد کرد و گفت واردات بیش از حد و ناکامی در بهبود وضعیت تولید به تورم شدید منجر شده است.

وی گفت: "رئیس جمهور و من دوستان خوبی هستیم و قبلا با هم کار کرده ایم. من می توانم از او انتقاد کنم دقیقا به این دلیل که برایش احترام قائلم."

بنابه گزارش ها وی در آن سفر همچنین در مورد دولت بعدی ایران گفت: "من معتقدم که دولت بعدی، صرفنظر از اینکه چه کسی سر کار می آید، باید به مسائل اقتصادی و توسعه توجه کند به شکلی که کشور، توسعه ای همه جانبه را تجربه کند."

مطالب مرتبط