ایران: ۵ هزار سانتریفیوژ در نطنز کار می کند

محمود احمدی نژاد
Image caption رئیس جمهوری ایران پیشتر از فعالیت سانتریفوژهای این کشور در کارخانه غنی سازی اورانیوم در نطنز بازدید کرده بود

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از فعالیت ۵ هزار دستگاه سانتریفیوژ در مرکز غنی سازی اورانیوم نطنز خبر داده و گفته است این کشور در پنج سال آینده باید حداقل ۵۰ هزار ماشین سانتریفیوژ دیگر نصب کند.

غلامرضا آقازاده همچنین گفته است که تا پایان سال جاری خورشیدی از اولین تولید یکی از کارخانه های‌ تولید سوخت اتمی ایران، در راکتور ۴۰ مگاواتی اراک استفاده خواهد شد.

به گفته رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، در حال حاضر کارخانه تولید آب سنگین اراک، تولیدی بیش از ظرفیت پیش بینی شده اش دارد.

آقای آقازاده این موضوع را روز چهارشنبه ششم آذر، در جریان بازدید از نمایشگاه دستاوردهای صنعت هسته ای ایران، در دانشگاه تهران عنوان کرد.

ایران پیش از این تعداد سانتریفوژهای فعال در کارخانه غنی سازی اورانیوم نظنز را ۳ هزار دستگاه اعلام کرده بود اما مقام های ایرانی طی ماه های اخیر همواره از توسعه تعداد سانتریفوژها بدون ذکر تعداد آن، خبر می دادند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد طی پنج قعطنامه از ایران خواسته تا فعالیت های غنی سازی اورانیوم را به حال تعلیق درآورد اما ایران تاکنون با "غیر قانونی" خواندن قطعنامه های شورای امنیت، این درخواست ها رد کرده است.

برنامه تولید ۵ هزار مگاوات برق اتمی در ۵ سال آینده

بر مبنای "سند چشم ‌انداز توسعه" و "قانون دستیابی به فناوری هسته ‌ای صلح‌ آمیز" دولت ایران در درازمدت موظف به تولید ‪ ۲۰‬هزار مگاوات انرژی از طریق نیروگاههای هسته ‌ای است.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، روز چهارشنبه اعلام کرد که در برنامه‌ریزی پنج سال آینده‌، توسعه‌ حداقل ۵ هزار مگاوات برق اتمی در دستور کار سازمان انرژی اتمی ایران قرار دارد.

آقای آقازاده گفت هر نیروگاهی حداقل پنج سال دوره‌ ساخت و ساز دارد و به همین مقدار زمان برای توسعه‌ بخش غنی‌سازی نیاز است.

به گفته او "غنی‌سازی به طور تدریجی انجام می‌شود و کاری زمان‌بر است بنابراین نیاز [ ایران] با ۶۰۰ کیلو و یا یک تن سوخت، تامین نمی‌شود."

مقام های سازمان انرژی اتمی ایران می گویند که برای بارگذاری سالانه هر نیروگاه هزار مگاواتی، به ۳۰ تن سوخت نیاز دارند.

ایران در حال حاضر مشغول طراحی و راه اندازی دو نیروگاه اتمی است. نیروگاه اتمی دارخوین دومین نیروگاه اتمی ایران پس از بوشهر است. این نیروگاه از نوع آب سبک خواهد بود و در حاشیه رودخانه کارون در جنوب غربی ایران قرار دارد. ظرفیت نهایی این نیروگاه، ۳۶۰ مگاوات برق خواهد بود.

ایران همچنین در حال حاضر با همکاری روسیه مشغول بررسی زمان راه اندازی نیروگاه اتمی بوشهر با تولید نهایی ۱۰۰۰ مگاوات برق است.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفته کشورش امیدوار است از سال ۱۳۸۸ شاهد شروع تولید برق از طریق نیروگاه اتمی بوشهر باشد.

مدیرعامل شرکت روسی سازنده نیروگاه بوشهر پیشتر خبرداده بود که مقدمات راه اندازی این نیروگاه وارد مرحله نهایی خود شده است.

در دهه ۵۰ خورشیدی، ایران قراردادهایی را برای ساخت تعدادی نیروگاه اتمی و امکانات مرتبط با آن با کشورهای فرانسه و آلمان امضا کرد اما اجرای این قراردادها از جمله ادامه ساخت نیروگاه اتمی بوشهر که توسط شرکت زیمنس انجام می شد، بعد از انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷متوقف شد.

مطالب مرتبط