اعتراض ایران به آژانس اتمی در آستانه جلسه شورای حکام

علی اصغر سلطانیه
Image caption نماینده ایران در آژانس، پیشتر هم به گزارش روزنامه نیویورک تایمز اعتراض کرده بود

ایران در نامه ای به محمد البرادعی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، نسبت به درز اطلاعات محرمانه از این آژانس به رسانه های آمریکایی، ابراز نگرانی کرده است.

علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس، در این نامه نوشته است: "نشت اطلاعات محرمانه و دیگر اطلاعات حساس از آژانس، موجب بی‌اعتمادی کشورهای عضو به این نهاد حساس بین‌المللی خواهد شد."

بر اساس این نامه، ایران به محتوی اطلاعات گزارش اخیر روزنامه نیویورک تایمز اشاره کرده و ضمن "محرمانه و جعلی" خواندن‌ این اطلاعات، گفته است که مشخص نیست چگونه این اطلاعات از آژانس نشت کرده است.

ایران در این نامه "نشت اطلاعات محرمانه آژانس" به تلویزیون ها، روزنامه‌ها و سایر رسانه‌ها را "نقض مقررات و اساسنامه و موافقتنامه پادمان" خوانده و از محمد البرادعی خواسته تا کذب بودن انتساب این مطالب را به ایران رسما اعلام کند.

نامه اعتراض ایران روز چهارشنبه ششم آذر، یک روز پیش از آغاز نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در مقر این آژانس در وین، تحویل آقای البرادعی شده است.

دفتر ملیسا فلمینگ، سخنگوی آژانس بین المللی انرژی اتمی، در گفت و گو با بخش فارسی بی بی سی، حاضر به تایید یا رد گزارش درز اطلاعات آژانس، نشد.

روزنامه نیویورک تایمز، در گزارشی با اشاره به ذخیره ۶۳۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده با خلوص پایین توسط ایران، نوشته بود که این مقدار اورانیوم غنی شده آنقدر هست که ایران در صورت غنی سازی بیشتر بتواند با آن "یک" بمب اتمی تولید کند.

ریچارد ال گاروین، فیزیکدان برجسته اتمی که به اختراع بمب هیدروژنی کمک کرده به این روزنامه گفته بود: "آنها [ ایرانی ها] آشکارا ماده کافی برای یک بمب را در اختیار دارند. آنها می دانند غنی سازی را چگونه باید انجام داد. اینکه چگونگی طراحی بمب را بدانند یا نه، مساله دیگری است."

آقای سلطانیه پس از انتشار این گزارش هم بدون آنکه مستقیما به روزنامه نیویورک تایمز اشاره کند گفت: "این اطلاعات اصلا پایه فنی ندارد و اطلاعاتی غلط و گمراه کننده در اختیار عموم قرار می دهد."

ایران هموراه اتهام های کشورهای غربی را درباره احتمال نظامی بودن برنامه های اتمی اش رد کرده، و کاربرد آن را صرفا برای مصارف صلح آمیز اعلام کرده است.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست