بسیج: به صورت سازمانی در انتخابات دخالت نمی کنیم

حسین طائب
Image caption سخنان فرمانده بسیج با درنظر گرفتن حوادثی که در دوره گذشته انتخابات ریاست جمهوری رخ داد، اهمیت می یابد.

فرمانده نیروی مقاومت بسیج ایران گفته است ورود به مصادیق انتخاباتی، خط قرمز بسیجیان در فعالیت سیاسی خواهد بود.

حسین طائب در گفتگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت: بسیجیان به عنوان عضوی از این کشور می توانند وارد فعالیت سیاسی شوند، اما به شکل سازمانی و با نام بسیج قرار نیست از "فرد" یا "جریان" خاصی طرفداری صورت گیرد.

این در حالی است که نظرات فرمانده کل سپاه پاسداران درباره ضرورت حمایت از اصولگرایان که در بهمن ماه گذشته و در فاصله حدود یک ماه به انتخابات دوره هشتم مجلس شورای اسلامی ابراز شد، جنجال آفرید.

سرلشگر محمدعلی جعفری خطاب به مسئولان بسیج دانشجویی دانشگاه های کشور گفته بود بسیجیان باید از جریان اصولگرا که دو قوه از سه قوه کشور را در اختیار دارد مراقبت کنند و در جهت توسعه و پیشرفت آن بکوشند.

این اظهارات، اعتراض بسیاری از رسانه ها و شخصیت های سیاسی ایران به ویژه در جناح اصلاح طلب را برانگیخت به طوری که آقای جعفری پس از چند روز ناچار شد سخنان خود را اصلاح کند.

اکنون معاون او و فرمانده نیروی مقاومت بسیج می گوید بسیجیان برای کمک به هیچ جریان سیاسی خاصی در انتخابات از نام و سازماندهی بسیج استفاده نخواهند کرد.

آقای طائب در عین حال از باز شدن زود هنگام بحث انتخابات توسط گروه های سیاسی انتقاد کرد و از آنها خواست "در زمان مناسب" با رقابتی عقلانی و بدون جنجال و تخریب فضای مناسب انتخاباتی را شکل دهند.

دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران حدود هفت ماه دیگر برگزار خواهد شد و موضوع نقشی که نیروهای بسیج و سپاه در این انتخابات ایفاء خواهند کرد، با توجه به آنچه در دوره گذشته انتخابات اتفاق افتاد، حساسیت برانگیز است.

"اتهامات گذشته"

در جریان برگزاری نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران، چند تن از نامزدهای انتخاباتی به همراه دولت که مجری انتخابات بود، نهادهای نظامی را به مداخله غیرقانونی به نفع یک نامزد خاص و تخریب نامزدهای دیگر متهم کردند.

صریح ترین اعتراض را مهدی کروبی مطرح کرد که در نامه ای سرگشاده به آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی نوشت: بخش هایی از سپاه و بسیج در بسیاری از شهرستان ها از طریق پرداخت برخی وجوه به بعضی مراکز و هیأت ها، آنها را به خدمت گرفتند و با حضور غیرطبیعی بر سر صندوق ها، به طور غیرقانونی برای فرد دیگری تبلیغ کردند.

به نظر می رسید منظور او محمود احمدی نژاد باشد که نهایتاً در انتخابات به پیروزی رسید.

بسیج این اتهامات را رد می کرد اما آقای کروبی در نامه ای دیگر به محمد خاتمی، رئیس جمهوری وقت، گامی جلوتر رفت و سابقه دخالت "برخی نهادها و نیروهای سازمان یافته" را تلویحا به زمان انتخابات مجلس هفتم و دوره دوم شوراهای شهر و روستا نسبت داد.

همچنین مجتبی رشاد که در آن هنگام ریاست ستاد انتخابات وزارت کشور را به عهده داشت، رسما از اقدامی سازمان یافته برای استفاده از تشکیلات بسیج در امرانتخابات نهمین دوره ریاست جمهوری سخن گفت و خواستار ممانعت از حضور افراد بسیج و سپاه به عنوان ناظر شورای نگهبان در پای صندوق های رأی شد.

سرانجام نامعلوم

حتی هیأت ویژه ای که آقای خاتمی به عنوان رئیس جمهوری وقت برای رسیدگی به تخلفات انتخاباتی تشکیل داده بود از بازداشت ۲۶ نفر و تشکیل ۱۴۰ پرونده از تخلفات صورت گرفته در مرحله اول انتخابات ریاست جمهوری نهم خبر داد که ۴۴ مورد آن "به عناصر وابسته به یکی از تشکیلات نظامی" مربوط می شد.

این هیأت که وزرای وقت کشور و اطلاعات به همراه نمایندگان ویژه رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح ایران عضو آن بودند، نامی از این "تشکیلات نظامی" نبرد اما مشخص بود که منظور ارتش نیست.

این هیأت حتی گزارشی از دستگیری یکی از "عناصر مشهور یک تشکیلات نظامی" منتشر کرد که هویت او و سرانجام بازداشتش معلوم نشد، چنانکه سرنوشت پرونده های تشکیل شده از تخلفات افراد وابسه به تشکیلات نظامی مورد اشاره نیز مبهم ماند.

سپاه و بسیج همواره اتهامات مطرح شده در جریان انتخابات ریاست جمهوری گذشته را رد کرده اند، اما عده ای از ناظران سیاسی جمله ای از سخنرانی فرمانده کل سپاه پاسداران را که در بهمن ماه گذشته جنجال آفرید، تأییدی تلویحی بر تأثیر فعالیت های بسیج بر نتیجه انتخابات دانستند؛ آنجا که می گفت: "در هر مقطع از انتخابات شاهد تغییر و تحولات عمده ای در کشور هستیم، زمانی صحبت از چپ و راست، زمانی دیگر صحبت از جبهه ارزشی و غیرارزشی بوده و امروز می‌ بینیم این تقسیمبندی، تقسیمبندی کاملتری و به جریانی به نام جریان اصولگرایی رسیده است که به نوعی می ‌توان گفت انقلابی در انقلاب، توسط مردم و بسیجی ها بود".

مطالب مرتبط