ایران دومین موشک کاوشگر را به فضا پرتاب کرد

عکس آرشیوی از پرتاب کاوشگر یک در ماه فوریه
Image caption ایران می گوید از جمله برای پرتاب ماهواره مقدمه چینی می کند

تلویزیون ایران روز چهارشنبه گزارش داده است که دومین موشک موسوم به "کاوشگر " با موفقیت به فضا پرتاب شده است.

براساس این گزارش "کاوشگر 2" چهل دقیقه پس از پرتاب و انجام وظایفش با چتر بر زمین فرود آمده است.

ایران اولین موشک کاوشگر را در ماه فوریه راهی فضا کرده بود و در ماه اوت نیز گفت که موشکی به نام سفیر را به فضا فرستاده است هرچند آمریکا پرتاب سفیر را ناکام توصیف کرد.

این موشک درحالی پرتاب می شود که رهبر جمهوری اسلامی روز چهارشنبه اظهار نظر کرد ایران "به یک قدرت منطقه ای" تبدیل شده است.

برخی کارشناسان معتقدند که برنامه فضایی ایران دستکم تلاشی در همین جهت است. یک کارشناس آمریکایی در گفتگو با بی بی سی فارسی گفت که پرتاب این موشک بخشی از برنامه ایران برای بدل شدن به قدرتی منطقه ای است.

اما از سوی دیگر کاندولیزا رایس وزیر خارجه آمریکا ضمن کمرنگ جلوه دادن پرتاب روز چهارشنبه، به طور غیرمستقیم اظهارات آیت الله خامنه ای درباره بدل شدن ایران به قدرتی منطقه ای را زیر سوال برد.

وی گفت: "ببینید، ایرانی ها دائم چیزهایی پرتاب می کنند. من امیدوارم که آنها در عوض تلاش کنند در جهت کاهش انزوای خود در نظام بین المللی بکوشند."

به گزارش خبرگزاری فرانسه وی افزود که "من فکر نمی کنم هیچ کسی در مورد توازن قدرت در منطقه خلیج (فارس) دچار سوءتفاهم باشد" و به خریداری سلاح از سوی عربستان سعودی و امارات متحده عربی از آمریکا اشاره کرد.

به گزارش ايرنا، آيت الله خامنه ای رهبر ایران روز چهارشنبه در ديدار با فرمانده و معاونين نيروی درییایی گفته بود: "اين کشور به برکت اعتماد و توکل به خدا و به ميدان آوردن دل و جان و همه امکانات خود اکنون به يک قدرت منطقه ای تبديل شده است بطوريکه دشمنان هم به اين واقعيت اعتراف می کنند."

پرتاب کاوشگر 2

تلویزیون ایران تصاویری را از آنچه گفت پرتاب کاوشگر 2 به فضا است نشان داد و وبسایت صدا و سیما نیز نوشت که این موشک حاوی سه تکه از جمله یک آزمایشگاه فضایی بوده است.

براساس این گزارش "دستاوردهای اصلی این پرتاب انجام آزمایش های فضایی به روی اتمسفر و محک زدن سیستم بازیابی" بود و "بازگشت سلامت آن به زمین... غرور و اعتماد ملی را تقویت می کند".

خبرگزاری رسمی ایرنا گفت که این پرتاب "در راستای برنامه استراتژیک فضایی ایران و به منظور زمینه سازی پیشرفت های فنی و علمی بیشتر انجام شد."

ایران روز 4 فوریه پرتاب اولین موشک کاوشگر را اعلام کرده بود و پس از پرتاب گفت که موشک پیش از بازگشت به زمین به ارتفاع 200 کیلومتری رسیده است. هدف آن پرتاب آماده سازی برای ارسال ماهواره به فضا اعلام شده بود.

جیمز رابینز مدیر یک مرکز مطالعاتی در واشنگتن (The Intelligence Community Center of Academic Excellence at Trinity) در گفتگو با بی بی سی فارسی در مورد پرتاب چهارشنبه گفت: "فکر می کنم مقامات ایران دارند کماکان توانمندی موشکی خود را به رخ می کشند، هم به عنوان ابزاری برای ارعاب کشورهایی مانند اسراییل و همه به عنوان پیامی به کشورهای اروپایی که برد موشکهای ایران به خاکشان می رسد."

وی افزود: "اگر ایران بتواند راکت به فضا بفرستد می تواند از آن برای توانمندی نظامی خود استفاده کند و بدین ترتیب بردش فراتر برود و حتی به آمریکای شمالی هم برسد. فکر می کنم این برنامه موشکی بخشی از ماموریت ایران برای گسترش برتری طلبی اش در خاورمیانه است تا نشان دهد قدرتی بزرگ در منطقه است و اگر ایران بتواند به سلاح اتمی دست یابد، به کمک این موشکها همدوش سایر قدرتهای اتمی دنیا قرار خواهد گرفت."

وی اظهار نظر کرد که به نظر او برای غرب مقابله با برنامه موشکی ایران خیلی دشوار است زیرا به نظر می رسد اراده سیاسی برای این کار وجود ندارد.

ایران اکنون سال هاست که نیات خود برای توسعه یک برنامه فضایی را اعلام کرده است. این کشور در سال 2005 گفت که ظرف پنج سال آینده 500 میلیون دلار برای پروژه های فضایی اختصاص می دهد و اکتبر همان سال اولین ماهواره تجاری این کشور به نام سینا-1 توسط یک موشک روسی به فضا فرستاده شد.

هدف این برنامه فضایی استقرار ماهواره ها در فضا برای نظارت بر بلایای طبیعی در نواحی زلزله خیز ایران و بهبود ظرفیت ارتباط مخابراتی این کشور اعلام شده است.اما از آنجا که فناوری مورد استفاده برای استقرار ماهواره در فضا را می توان برای پرتاب کلاهک های جنگی نیز به کار گرفت، این برنامه باعث اضطراب در میان برخی کشورها شده است.

مطالب مرتبط